Huawei, Telefonlarında Android’in Yanında HarmonyOS Seçeneği Sunacak

Huawei, Telefonlarında Android’in Yanında HarmonyOS Seçeneği Sunacak

ABD’nin ticari kara listesinde olan Huawei’nin Mate 30 serisi, Google hizmetlerinden faydalanamayan ilk Huawei telefon serisi oldu. Huawei, telefonlarının Google hizmetlerine yeniden ulaşma ihtimalini düşünse de yedek plan yapmayı da ihmal etmiyor.

Huawei, birkaç ay önce gerçekleştirdiği etkinlikte kendi işletim sistemi HarmonyOS’u duyurmuştu. HarmonyOS başlangıçta televizyonlar, giyilebilir cihazlar ve araç içi bilgi-eğlence sistemleri için tasarlanmıştı.

Bu hafta yayınlanan bir rapora göre Huawei, çift ön yükleme desteği olan cihazlarına Android ile beraber HarmonyOS yüklemeye hazırlanıyor. Rapor, çalışmanın henüz erken bir aşamada olduğunu ve Huawei’nin çift ön yükleme için herhangi bir modeli seçmediğini belirtiyor. Huawei’nin CEO’su daha önce P40 serisi akıllı telefonlarda HarmonyOS olacağını ima etmişti. 

Counterpoint’te yayınlanan yeni bir rapor HarmonyOS’nin pazar payının gelecek yıl yüzde 2 seviyelerini bulacağını iddia etti. HarmonyOS küresel olarak yüzde 2 seviyelerine gelirse, dünyanın en büyük beşinci işletim sistemi olan Linux’u geçmiş olacak. Ayrıca HarmonyOS’un Çin sürümü olan HongMeng’in 2019 sonuna kadar %0.1 pazar payına ulaşması bekleniyor.

Huawei’nin kendi işletim sistemi olan HarmonyOS, gelecekte Linux ve HTML5 dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamaları destekleyebilir. Huawei’nin yeni işletim sistemi ARK derleyicisini kullanıyor ve Kotlin, Java, Javascript, C ve C++ programlama dillerini destekliyor. 

Huawei, HarmonyOS için 2017 yılında çalışmaya başladı. Gelecek yıl piyasaya sürülecek sürüm HarmonyOS 2.0 olacak, 2021 yılında da HarmonyOS 3.0 sürümünün piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir