Tesla’nın, BMW ve Mercedes’i Kara Kara Düşündüren Başarısı

Tesla’nın, BMW ve Mercedes’i Kara Kara Düşündüren Başarısı

Lüks otomobil segmenti bugünlerde zor zamanlardan geçiyor. Bunun temel sebebi olarak, Elon Musk’ın elektrikli otomobil şirketi Tesla gösteriliyor. Automotive News’in endüstri kaynaklarından elde ettiği verilere göre, ikinci el lüks araç sayısının artması 3 yaşındaki araçların değerlerini düşürüyor.

JD Power’a göre, ikinci el premium araç sayısı 2006 yılından bu yana yüzde 20 arttı. Ayrıca Finans şirketi Capital One’ın yeni bir raporuna göre, Tesla’nın performans odaklı elektrikli otomobilleri -özellikle de Model 3’e olan güçlü talep- ikinci el BMW ve Mercedes’lerin fiyatlarındaki düşüşü hızlandırıyor. 

Bu iki markanın başını çektiği ikinci el Alman lüks otomobil pazarı, 2015 yılından bu yana yüzde 6 oranında değer kaybetti. Bu oran genel lüks araç segmentinde ise yüzde 4 olarak gerçekleşti. Peki, bunların hepsi ne anlama geliyor? 

Artık bayiliklerin önlerinde duran çok fazla ikinci el lüks Alman arabası var ve satılmaları için fiyatları giderek aşağıya çekiliyor. Capital One raporuna göre Tesla, fiyatların düşmesine neden olacak kadar güçlü bir performans gösteriyor. Aynı raporda piyasada çok sayıda ikinci el lüks otomobil olduğu belirtilirken, ekonomik daralmanın da Alman lüks otomobillerine olan talebin düşmesine neden olduğu ifade ediliyor. 

Kısacası insanlar, ikinci el bir BMW veya Mercedes almak yerine 40.000 dolar ödeyerek sıfır kilometrede yeni bir Tesla Model 3 satın almayı tercih ediyorlar. Haliyle bu durum, Alman menşeli lüks araçların değerlerinin altında satılmasına neden oluyor.

AutoPacific tarafından yayınlanan bir başka rapora göre, Tesla’nın yükselişi özellikle BMW’yi vurdu. Rakamlar yalan söylemez: Yeni Tesla sahiplerinin yüzde 8’i BMW’den, yüzde 5,7’i Mercedes’ten ve yüzde 2’si ise Audi’den gelmiş. Lüks Alman markaları Tesla’nın varlığından önce de ikinci el pazarında önemli sorunlar yaşıyordu; ancak durum şimdi daha da kötüleşiyor. Alman otomotiv devlerinin bu kanayan yarayı nasıl kapatacakları ise büyük bir merak konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir