Görsel Efektleriyle İnanılmazı İnandıran 10 Etkileyici Film

Görsel Efektleriyle İnanılmazı İnandıran 10 Etkileyici Film

Tarihte çekilen ilk senaryolu film Aya Yolculuk da dahil olmak üzere “özel efektler”sinema sektörünün vazgeçilmez ihtiyacı. Amaç, izleyiciye inanılmaza inanmasını sağlamak. Hazırladığımız bu liste size en gelişmiş efektlerle çekilmiş filmleri değil; çekildiği döneme göre yaratıcı ve sınırları zorlayan efektlerin kullanıldığı filmleri ele alıyor. İşte efektlerin konuştuğu 10 film:

1. Doctor Strange (2016)

Şüphesiz ki Hollywood’un en çok gişe yapan filmleri çizgi roman uyarlaması süper kahraman filmleri. Doctor Strange bu kategoriden hayatımıza girerek son dönemin en iyi görsel efektlerini bize sundu. Film, görsel efektler sayesinde izleyiciyi güçlü büyücülerle dolu bu dünyanın içine çekmeyi başarıyor.

2. The Walk (2015)

Film, Dünya Ticaret Merkezinin iki kulesi arasında ip üzerinde yürüyen Philippe Petit’i konu alıyor.  Ağız uçuklatan yükseklikte yürüyen Petit gibi izleyicilerde film boyunca gelişmiş özel efektler sayesinde adeta aynı ipte yürüyor.

3. Mad Max: Fury Road (2015)

George Miller’ın 150 milyon dolar bütçeli filminde, mükemmel renkleri ve sorunsuz bilgisayar üretimi imgelerin manzaralarını;  toz ve alevlerle harmanlıyor. Fury Road, çağdaş özel efekt gösterisinin zirvesi.

Bu Hafta Torrent Üzerinden En Çok İndirilmiş 10 Film

4. Dawn Of The Planet Of The Apes (2014)

Serinin 3. filminde dijital ortamda üretilen maymunların saçları, derisi ve hareketleri adeta mükemmel efekt kullanımının bir göstergesi.

5. Gravity (2013)

Dış mekan fiziğini tasvir etmede gelinebilecek en iyi seviyelerden biri olan Gravity’de görsel efektler bizi dünyadan çıkartıp uzay boşluğuna çekmeyi başarıyor.

6. Inception (2010)

Vizyona girdiği 2010 yılında birçok kafa karışıklığına sebep olan Inception, görsel efektlerle zaman kavramını şekillendirmeyi başarıyor. Nolan, görüntülerle bir rüya, yoğunluğuyla ise gerçeklik hissini yaratmayı başarmış gibi görünüyor.

Dünya Çapında Ses Getirmiş 15 Film ve Bu Filmlerin Şaşırtıcı Sırları

7. The Curious Case Of Benjamin Button (2008)

Benjamin Button, izleyiciye tersten başlayan bir yaşamın görüntülerini sunuyor. Brad Pitt’in efekt ve makyajlarla film boyunca akıl almaz değişimi filmin gerçek-dışı hikayesini bir kez daha gerçekçi kılmayı başarıyor.

8. Pan’s Labyrinth (2006)

Guillermo del Toro’nun filmi, ayrıntılı üretim tasarımı ve özel efektler içeriyor. Pan’ın Labirenti, yönetmen için yaratık tasarımı, pratik ve dijital efektler açısından kişisel olarak en iyi film.

Efsanevi Filmler Özel Efektler Olmasa Nasıl Görünürdü?

9. Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004)

Michel Gondry, dijital dünyada analog bir hayalperest. Of Eternal Sunshine’da Gondry, kamera içi efektleri, gizli geçişleri, zorlu perspektifi, ters çevrilmiş görüntüleri, çift pozlamayı ve evet, görüntüleyicileri sürüklemek için de biraz dijital hile kullanıyor. Bilim-kurgu ve romantizmin harika bir birleşimi.

10. The Lord Of The Rings: The Two Towers (2002)

Ve tabi ki Yüzüklerin Efendisi. Orklardan, cüceye; kanatlı tayflardan eşsiz yaratık Gollum’a, İki Kule çekildiği dönem içerisinde görsel efektleri ve makyajlarıyla tam bir sanat eseri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir