eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Ay Olmasaydı Dünya’da Neler Olurdu

Ay Olmasaydı Dünya’da Neler Olurdu

Malumunuz dün itibari ile 2018 yılının en önemli gökyüzü olayı Kanlı Ay ülkemizden net bir şekilde gözlemlendi, birçok amatör ve profesyonel fotoğrafçı bu doğa olayını fotoğraflayarak ölümsüzleştirdi. Gündem Kanlı Ay’ın üstündeyken sizleri, Dünya’mızın sadık uydusu Ay’ın varlığının neden önemli olduğu ve Ay’ın olmadığı bir Dünya’nın ne gibi felaketlere gebe olduğu konusunda bilgilendirmeyi seçtik.

Dünyanın Dört Bir Yanından Çekilen Kanlı Ay Görüntüleri

Güneş sistemindeki tüm uydular ve ana gezegenler arasındaki kütle oranlarına bakıldığında  Ay ve Dünya arasındaki ilişki diğer tüm uydu ve gezegenler arasındakinden çok daha etkilidir. Ay, bir uydu olarak son derece büyük bir kütleye sahiptir. Araştırmalara göre dünyanın ilk oluştuğu dönemde bir günün tamamlanması yaklaşık 6 saat sürüyordu.

Dünya’nın Ay ile olan etkileşimi başladığından beri bu süre hepimizin bildiği üzere 24 saate çıkmış durumda. Bir nevi Ay için Dünya’nın freni demek mümkün. Eğer Ay olmasaydı ve Dünya’da bir gün hala 6 saatte tamamlanıyor olsaydı, korkunç fırtınalar ile karşılaşma oranımız bir hayli yüksek olurdu.

Eğer Bu Gece Mars, Kanlı Ay ile Aynı Boyutta Görünürse Gerçekten Hapı Yuttuk mu?

Dünya’nın güneş ışığından en verimli şekilde faydalanmasını sağlayan eksen eğikliğinin baş mimarlarından biri Ay’dır. Eğer Ay olmasaydı bu eksen eğikliği sabit olmaz ve başına buyruk eksen hareketleri, dönem dönem dünyanın bazı bölgelerinin hiç güneş ışığı almadan kara kışa teslim olmasıyla sonuçlanabilirdi.

Gezegenimizin kütlesine oranla etkili bir boyutta olan Ay, sağlıklı mevsim geçişleri yaşamamızda ve tüm Dünya’nın güneş ışığından maksimum derecede faydalanmasında son derece etkili bir faktör. Ay’ın Dünya üzerinde daha birçok etkisi olmasına karşın bu en temel 2 etkisi dahi sadık uydumuzun bizim için ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/micderc1/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35