Google’in Görselleri İçin Dev Gelişmesi

Google’in Görselleri İçin Dev Gelişmesi

Açıkça görülen nedenlerden ötürü Google, web sitelerini ve hizmetlerini yüklemek için geçen süreyi azaltmak konusunda menfaate sahiptir.

Bir yöntem, daha önce WebP formatında 2014’te geri çekilen ve fotoğrafları %10 oranında küçülterek internette görüntülerin dosya boyutunu küçültmektir.

Bu damardaki son gelişmeleri şu anda üretilen görüntülerden %35 daha küçük olan JPEG‘leri kodlayan açık kaynaklı bir algoritma olan Guetzli‘dir.

Google’ın blog yayınında belirttiği gibi, bu azaltma yöntemi, yeni bir biçim oluşturmaya gerek duymadan PNG ve gzip dosyalarını küçülten Zopfli algoritmasına benzemektedir. Öte yandan, WebP gibi RNN tabanlı görüntü sıkıştırması, hem internet ortamında kazançlar görmek için hem müşterinin hem de ekosistemin değişmesini gerektirir.

Teknik bilgi almak istiyorsanız, Guetzli, daha küçük bir dosya boyutu için görsel kaliteyi değiştirdiği, görüntü sıkıştırma aşamasını hedeflemektedir. Özel Psycho-visual modeli; “mevcut algılamalarda ulaşılabilir olana oranla renk algılamasına ve görsel maskelemeye yaklaşır”.

Tek dezavantajı:

Guetzli libjpeg gibi sıkıştırma seçeneklerine göre biraz daha uzun sürüyor. Artan zamana rağmen, Google‘ın görevi, insan değerlendiricilerinin Guetzli‘nin parçaladığı görüntüleri tercih etmesini sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir