Google Calico, Yeni Bir Biyoteknoloji Ortaklığı Yaptı

Google Calico, Yeni Bir Biyoteknoloji Ortaklığı Yaptı

Google tarafından finanse edilen Calico, yaşam bilimlerine giren birçok teknoloji kuruluşundan olduğu gibi yüksek bir amacı da var: “Parkinson’tan Alzheimer’e kansere kadar her şeyi kapsayan” yaşlanmayla ilişkili “hastalıkların spektrumunu ele almak.

Kıyafet, eseriyle ilgili olarak cesaret kırıcı olsa da, kesinlikle ortaklıklar kurma konusunda utangaç değildir.

En sonuncusu, biyoteknoloji C4 Therapeutics, Calico ile kanseri de içeren “yaşlanma hastalıkları” için ilaç geliştirme amaçlı beş yıllık bir araştırma ortaklığı yaptığını açıkladı.

Şirketler, “belirli hastalıklara neden olan proteinlerin yok edilmesi için terapötik ajanlar olarak küçük moleküllü protein bozucu maddeleri ortaklaşa keşfetmek ve ilerletmek için hedeflenen protein bozunumundaki C4T uzmanlığını ve yeteneklerini kaldırabilecek” şeklinde bir basın açıklaması yaptı. Daha basit terimlerle, firmalar, kansere neden olan ve onları yok etmeye yardımcı olabilecek proteinleri koklamak için ilaçlar üretmek istiyorlar.

Calico’daki Araştırma ve Geliştirme Şefi Hal Barron, onlarca yıldan beri gerçekleştirilen translasyonel araştırmalardan bilhassa kanser başta olmak üzere, biyolojik açıdan doğrulanmış birçok hedefin etkili farmakolojik inhibitörleri bulmakta zorlandığını biliyoruz “dedi. Böylesi proteinleri bozulma için özel olarak hedef alan alternatif strateji sayesinde, kanser ve diğer hastalıklarda da gelecek vaat eden yeni tedavileri belirleme fırsatına sahip olduğumuza inanıyoruz “dedi.

Bunun ötesinde, klinik öncesi deneysel moleküller sürdürdükçe, Calico’s ve C4T’nin odak noktası olan diğer hastalık hedefleri veya spesifik kanserler dahil olmak üzere, çok az şey biliyoruz. Calico daha önce University of California, San Francisco ve AbbVie gibi biyofarma şirketleri gibi akademik enstitülerle ortaklıklar kurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir