Google, Birçok Dronu Yöneten Hava Trafik Kontrol Sistemini Test Ediyor

Google, Birçok Dronu Yöneten Hava Trafik Kontrol Sistemini Test Ediyor

FAA’nın kişisel (veya şirketin) drone kullanımını düzenlemeye yönelik yoğun çabaları başınızı çiziyorsanız, gökyüzünü doldurmaya başladığında kargaşayı düşünün.

Bu nedenle ajans, NASA ile, çok sayıda sürüşü aynı anda izleyip yönetebilecek potansiyel sistemleri keşfetmek için bir dizi ülke çapında test gerçekleştirdi.

Google’ın ana şirketi Alphabet’ın Project Wing, dün kendi UAV hava trafik kontrol platformunu denedi; bu sistem, bir gün, binalar, insanlar veya birbirlerine çarpmalarını önlemek için büyük miktarda havadan uçan uçağa rehberlik edebilecek bir sistem.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Project Wing’in UTM (UAS Hava Trafik Yönetimi), engellerin etrafında gezinmek ve güzergah planlamak için Haritalar, Dünya ve Sokak Görünümü gibi diğer Google ürünlerinde ağırlıklı olarak eğilim gösterir.

Dün yapılan testler sırasında UTM, grubun blog yayınına göre, birden fazla UAV için uçuş yollarını aynı anda yönetti.

Platform, üç havalı deniz araçlarının güzergahlarını, çeşitli havadan gelen Intel ve DJI UAV’lar etrafında taklit edilen paket teslimat görevinde otomatik olarak ayarladı.

Gelecekte, UTM gibi platformlar, bir sürü uçağın gerçek zamanlı rotalarını planlamaları, bunları FAA tarafından zorunlu olan no-fly bölgeleri (orman yangınları gibi) etrafında dolaştırması ve insan operatörlerine beklenmeyen sapmalar bildirmeleri gerekecek.

Google, UTM’nin tüm bu uçuş yollarını idare etmek ve onları saniyeler içinde kısaltmak için şirketin bulut bilgi işlem altyapısını kullanmayı planlıyor.

UTM gibi bir sistem tamamen bölgesel veya ulusal drone trafiğini yönetme yeteneğine sahip olmak için muhtemelen biraz zaman olacak, ancak bu gibi testler, gelecek için hızlı bir bilgisayar megabratı izlemeniz ve otomatik olarak arabuluculuk yapmamız için umut vaat ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir