Apple, Gizli iPhone Tamir Makinelerini 25 Ülkeye Taşıyor

Apple, Gizli iPhone Tamir Makinelerini 25 Ülkeye Taşıyor

Reuters, iPhone’un zorlu iPhone onarım çalışmalarını daha da gevşeterek ve sahiplerinin cihazlarını Apple Store’dan farklı bir yerde sabit tutmalarını sağladığını bildirdi.

Haber ajansına göre, şirket ekran değişiklikleri ve diğer iPhone ile ilgili sorunların bekleme sürelerini azaltmak için yılın sonuna kadar 25 ülkede yaklaşık 400 dış tamir merkezinde efsanevi “Horizon” makinelerini kurmayı düşünüyor.

Pilot, yaklaşık bir yıldır çalışıyor ve dünya çapındaki küçük satış noktaları makinaları mağazalarında kuruyor.

Tahtadaki ilk büyük isim perakendecilerinden biri, Miami mağazalardan birinde bir Horizon makinesi bulunan Best Buy’dı.

Apple’ın mevcut Cupertino karargahının hemen köşesinde bulunan California, Sunnyvale’deki outletine yakında bir yenisini ekleyecek.

Perakendeci, iPhone’lar da dahil olmak üzere Apple ürünlerinin yetkili onarımlarını uzun süre sattı ve sundu ancak Horizon makinesine erişimi olmadığı için daha karmaşık sorunları çözemedi.

Son birkaç yıldır Apple, 3D Touch ve Home düğme arızaları gibi karmaşık teknolojilerde başarılı iPhone ekran onarımlarını doğrulayabilen otomatik makinelerle mağazalar hazırlamıştır.

Yalnızca Ufuk makinesi, onarılan bir iPhone’a yeni bir parmak izi algılayıcısı tanımasını söyleme yeteneğine sahiptir.

Küçük mağazalardaki çoğu onarımları halledebilir, ancak bu dijital el sıkışması olmadan cihaz kilitlenemez.

Apple, esas olarak benzersiz tasarımıyla teknolojisini gizli tutmaya çalışıyor ancak varlığını genişleyen bir rol olarak doğruladı.

Genişleme, sekiz ABD eyaleti, mom ve pop tamirhanelerinin harekete geçmesine izin verecek yeni “tamir hakkı” faturalarını zorladığında ortaya çıkıyor.

Apple, Verizon, Toyota, Lexmark ve (elektronik üreticilerini temsil eden) Tüketici Teknolojisi Derneği gibi mevzuata karşı lobi faaliyetleri yürüttü ve şirketin siyasi baskının artması nedeniyle bu değişikliğin gerçekleşmediğini ısrarla vurguladı.

Apple, önümüzdeki birkaç ay içinde, perakende varlığı olmayan Kolombiya, Norveç ve Güney Kore gibi yerler de dahil olmak üzere, Apple’ın 4.800 yetkili servis merkezinin yaklaşık 200’ünde makineler koyacağını açıkladı.

2018 yılına gelindiğinde bunu ikiye katlamayı umuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir