Eğlence

Gelecekte karşımıza çıkması muhtemel yirmi tıbbi gelişme

Galeri / Teknoloji 1 Gelecekte karşımıza çıkması muhtemel yirmi tıbbi gelişme

Arttırılmış Gerçeklik

Arttırılmış gerçeklik teknolojileriyle birlikte, geleceğin doktorları, gördükleri şeyleri direkt olarak anlamlı veriye dönüştürebilen arttırılmış gerçeklik teknolojileri kullanabilecekler.

3 Gelecekte karşımıza çıkması muhtemel yirmi tıbbi gelişme

Cyborg İnsan

Cyborg’lar her ne kadar korkutucu gelse de. Gelecekte kaybedilen vücut parçaları gerçek organları taklit eder şekilde çalışacak. Hatta çok daha iyi ve güçlü organ üretme çalışmaları günümüzde de devam ediyor.

5 Gelecekte karşımıza çıkması muhtemel yirmi tıbbi gelişme

Oyunlaştırarak davranış düzeltme

Pokemon Go sayesinde nasıl ki oyuncular masalarından kalkıp yürümeye başladı ve bu dijital oyun insanları spor yapmaya teşvik ettiyse. Gelecekte dijital oyunlar insanları sağlıklı yaşama yöneltme konusunda çok daha etkili kullanılacak.

7 Gelecekte karşımıza çıkması muhtemel yirmi tıbbi gelişme

E-bıçak

iKnife yani elektronik bıçak adı verilen ameliyat bıçağı, küçük kan dokularını gözlemleyerek anlık olarak hastalık teşhisi koyabiliyor. Geliştirilme süreci devam eden bu alet ilerde hızlı tedavinin yolunu açabilir.

9 Gelecekte karşımıza çıkması muhtemel yirmi tıbbi gelişme

Sosyal Ağ bilgi deposu

Sosyal medya kitle kaynak kullanımı ile oluşturulan sanal ağ sayesinde, dünya genelinden toplanacak bilgilerle hastalık ve tedavi veri bankaları oluşturulacak ve erken teşhis ve karşılaştırmalı analizlerle hastalara hizmet sunulabilecek.

11 Gelecekte karşımıza çıkması muhtemel yirmi tıbbi gelişme

Mikro Test Cihazları

Mikroskobik test cihazları sayesinde kan testi, uyuşturucu, alkol, hastalık testi gibi testler hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilecek. 

13 Gelecekte karşımıza çıkması muhtemel yirmi tıbbi gelişme

Optogenetik

Optogenetik adı verilen oldukça yeni bir teknik, beyne gönderilen ışınlar ile canlı hücrenin düşüncesinde değişiklikler yapılmasını sağlıyor. Fareler üzerinde denenen bu teknikle hayvanın bilim adamlarının istediği şekilde hareket etmesi sağlanmış Bu yöntemle gelecekte olumsuz davranışların zihnen silinmesi hedefleniyor. Tabbi kötüye kullanıma oldukça açık bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

15 Gelecekte karşımıza çıkması muhtemel yirmi tıbbi gelişme

Giyilebilir cihazlar

Giyilebilir aygıtlar sayesinde. Kan şeker tansiyon gibi değerler hızlı bir şekilde ölçülebilecek

17 Gelecekte karşımıza çıkması muhtemel yirmi tıbbi gelişme

Sağlık taraması cihazları

Startrek serisinden aşina olduğumuz taşınabilir sağlık hayal değil. Günümüzde vücut sıcaklığımızı ölçen, EKG taraması yapan taşınabilir cihazlar gibi daha gelişmiş sağlık taraması yapan taşınabilir cihazlar olacak.

19 Gelecekte karşımıza çıkması muhtemel yirmi tıbbi gelişme

Gen Haritası

İnsan Genom Projesi. İnsanın gen haritasını çıkartmayı hedefleyen proje tamamlandığında her insan için direkt nokta atışı tedavi yöntemleri ve uygulanabilecek. Ne fazla ne az tam kararında her kişiye özel olarak uygulanacak ilaç dozajları yan etkisiz tedavinin kapısını açacak.

#Galeri #Diğer #Teknoloji #Tıp #Bilim Yorumlar 5 MK Okuru MK Okuru 26.11.2018 15:09 Kalan Karakter : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 21.06.2018 15:05 Gelecekte bizi bekleyen en büyük tehlike nüfus artışı ve kaynakların tükenişiyken, insan yaşamının uzatılması, hastalıkların kalıcı tedavisi gibi şeyler hayalden ibaret. Bu teknolojiye birgün kavuşulsa bile hiçbir zaman halka açılmayacak, büyük zengin aileler istediği gibi kullanacak. Yanıtla Kalan Karakter : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 21.06.2018 13:04 Şu son maddeye inanan var mı Allah aşkına? Sağlık, silah, inşaat ve uyuşturucu ticaretleri dünya ekonomisinin temelini oluştururken gerçekten eşit sağlık hizmeti alınabileceğini mi düşünüyorsunuz? Bu, hiçbir zaman olmayacak. Tedaviler çıkacak, daha ağır hastalıklar icat edilecek ve döngü sürecek. Yanıtla Kalan Karakter : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 21.06.2018 00:09 En sondaki asla ve asla olmayacak çünkü dünya adaletli bir yer değil Yanıtla Kalan Karakter : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 20.06.2018 22:52 Bunlarin bir cogu zaten var olan seyler onemli olan maliyet ve halkin bu imkanlara ulasimi. Robotik cerrahi zaten var ama bu cihazin fiyati yanlis hatirliyor olabilirim 2-3 milyar dolardan asagi degil. Buna gore de ameliyat fiyatlari degisiyor elbet. Yanıtla Kalan Karakter : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 20.06.2018 19:14 Muharrem ince boşuna kuantum nanoteknoloji demiyor işte.Artık tamam. Yanıtla Kalan Karakter : 300 Gönder

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı