Facebook, Yayıncılar İçin News Feed Yönergelerini Açıkladı

Facebook, Yayıncılar İçin News Feed Yönergelerini Açıkladı

Facebook’un News Feed’in içeriği nasıl sıraladığı konusunda daha fazla şeffaflık sağlamak amacıyla, şirket bugün yayıncılar için yeni bir dizi kurallar açıkladı.

Facebook’un News Feed’in başı olan Adam Mosseri, Cuny Gazetecilik Enstitüsünde yapılan bir duyuruda, kuralların “neyin işe yarayıp neyin platformda olmadığını” belirtmek için hazırlandığını söyledi.

Kılavuzların, Facebook’un yayıncılar politikalarındaki herhangi bir önemli değişiklik içermediği, ancak mevcut kuralların tek bir yerde yer aldığı görülüyor. “Zamanla değişecek bir şey söylemek istemiyoruz.” dedi

Mosseri. Kılavuzlar, örneğin, şirketin “tıkır tıkır” olduğuna inandığı içeriği indirdiği ya da “düşük kaliteli” veya “aldatıcı” web sayfalarına bağlandığı belirtilerek, Facebook’un önceden verdiği tavsiyelerin bir kısmını merkezileştirdi.

Şirket, bir okuyucunun hikayeyle vakit geçirmek isteyeceğini öngörmek için “işaretler” dediği benzer işaretleri kullandığını açıkladı.

Yayıncı ilkeleri, şirketin hangi tür içerik sunduğu politikalarını vurguluyor ve “gereksiz” şiddet veya nefret söyleminin yasak olduğunu belirtiyor.

Kılavuzda belirtilmese de, Facebook Eylül ayında yaptığı açıklamada, haber durumunda bile şiddeti ve trajedi tasvir eden içeriğin para kazanmasını yasaklayacağını açıkladı.

Duyuru sırasında Mosseri, altı ülkede Facebook’un çalıştığı tartışmalı bir testi de ele aldı ve bazı News Feed içeriğini yayıncılardan ikincil bir yayın haline getirdi ve okuyucu kitlelerini sınırladı.

Mosseri, “Sanırım daha iyi bir şekilde iletebilirdik” dedi. Ancak testin genişletilmesi için herhangi bir plan olmadığı ve şirketin “olduğu gibi başlatmadığını” ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir