Facebook, Messenger’ın Kişisel Asistanlığını Yapması İçin AI başlattı.

Facebook, Messenger’ın Kişisel Asistanlığını Yapması İçin AI başlattı.

Facebook, Messenger’ın kullanıcılar için daha ayrıntılı bir sanal asistan kurmasına yardımcı olmak için Palo Alto merkezli yapay zeka başlangıcı Ozlo’yu satın aldı.

Ozlo, metin tabanlı konuşmaları anlama konusunda uzmanlaşmış ve Ozlo’nun “gerçeğin olasılık iddiaları” olarak nitelendirdiği şeyleri basit bir evet ya da hiç cevaplamayan mutlaka soruları anlamayacak ve cevaplayabileceğini iddia ediyor.

Örneğin, şirketin web sitesinde kısa bir demo, AI yardımcısının, bir restoranın “birden fazla incelemeyi çekme ve anlamaya dayalı” “grup dostu” olup olmadığına dair bir soruyu yanıtlamasını gösteriyor.

Ozlo web sitesi, 30 çalışanı olduğunu iddia ediyor ve bir Facebook sözcüsü “takımın çoğunluğu” Menlo Park, Kaliforniya ya da Seattle, Wash’daki Facebook ofislerinde Messenger’a katılacaklarını söylüyor.

Facebook, şirketin teknoloji ve iş gücünü satın alıyor ve Messenger’ın var olan sanal yardımcısı M’yi içeriyor olmasına rağmen, Ozlo’nun teknolojisi Messenger’ın mevcut AI çabalarına katlanacak gibi görünüyor.

Bir sözcüsü, “Yapay zeka ve makine öğrenimi ile çalışmalarına devam etmek için sadece [Messenger] ile birlikte çalışacaklar” dedi.  Ayrıca anlaşmanın finansal şartları hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Messenger , bu yılın başlarında AI yardımcısı tarafından kullanıcılara bir Uber sipariş etmesi veya sahip oldukları sohbete dayalı bir arkadaşınıza ödeme yapması gerektiği anlamına gelen tavsiyelerini sunmaya başladı .

Genel olarak, Facebook, yalnızca sesle kontrol edilen AI asistanları kuran Apple, Google ve Amazon gibi diğerlerine rağmen metin tabanlı bir asistan oluşturma konusundaki iyileştirmelerini gerçekleştirmiştir.

Messenger’ın ürün patronu Stan Chudnovsky, Mayıs ayında, sesli görüşmelerde metin konuşmalarının üçüncü adımını gerektirdiğinden Facebook’un metin tabanlı AI’ya odaklandığını açıkladı .

Chudnovsky, “Metin yazmaya başlayana kadar biz insanlara iyi yapamadığımız şeyleri öğrettiğimiz bir dünyaya girmek istemiyoruz” dedi. “Aksi halde, insanların, henüz iyi yapmadığımız bazı şeyleri çok çabuk farkettikleri dünyada olacağız ve sonra bize bir başka deneme daha yapamayacaklar.”

Messenger, Ololo’nun bu süreci hızlandıracağını umuyor.

Başlangıç Greylock da dahil olmak üzere bir dizi yatırımcıdan 14 milyon dolar kazandı . Edinimin bir parçası olarak mevcut uygulamayı ve kurumsal API’larını kapatılacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir