Sosyal Medya

Facebook, Google Avustralya Gözlemcisi Tarafından Soruşturulacak

Avustralya hükümeti, Facebook ve Google gibi internet devlerinin ülkedeki haksız yere zarar verici haber medyası olup olmadığını öğrenmek istiyor.

Avustralya Komisyon ve Tüketici Komisyonu (ACCC) Pazartesi günü, yeni sayısal platformların Avustralya gazeteciliğini ve reklamcılığını nasıl etkilediğini incelemek ve bu etkinin Avustralyalılara yararlı olup olmadığını veya zarar verdiklerini görmek için bir araştırma başlatacağını açıkladı.

Watchdog başkanı Rod Sims,

“Soruşturmamız sonucunda ACCC, dijital platformların Avustralya gazetecileri tarafından üretilen haber ve içerik kalitesi ve seçimi açısından yakından inceleyeceğini”

söyledi.

ACCC, bu soruşturmaya açık bir zihinle girdi ve Facebook ve Google gibi dijital platformların etkilerini tam olarak anlamaları için nasıl çalıştıklarını inceleyecek.

Ayda 2 milyar insan tarafından kullanılan Facebook’un, sahte haberlerle savaşmak için uğraştığı ve 2016 ABD başkanlık seçimlerinde bazı endişelerin etkili olabileceği düşüncesiyle ortaya çıkıyor.

Eylül ayında CEO’su  Mark Zuckerberg, Facebook’un Rus bağlantılı hesaplara 100.000 dolar değerinde reklam sattığını açıkladı. Bu ayın ilerleyen saatlerinde Facebook, ödenmemiş “organik” mesajlar da içeren Rus destekli içeriğin sosyal paylaşım ağında 126 milyondan fazla kişi tarafından görüldüğünü söyledi.

Bir haber bülteni sözcüsü,

“Haberler, hizmetlerimizde paylaşılan içeriğin yalnızca küçük bir bölümü olsa da, medya ekosistemindeki rolümüzü çok ciddiye alıyoruz ve yayıncıları destekleyen ürünlere önemli ölçüde yatırım yaptık”

dedi.

ACCC, kalite kontrolünün dışında, soruşturmanın dijital platformların medya işine nasıl yardım ettiğini veya zarar verdiğini keşfedeceğini söyledi.

Sims,

“Dijital platformların geleneksel medyanın içeriğin finansmanı için olan yeteneğini etkilediğine dair artan kaygılar var”

dedi.

ACCC’nin basın açıklaması, reklam verenlerin dijital medyaya daha çok harcama eğiliminde olduklarını ve basılı medyaya daha az harcandığını gösteriyor.

ACCC’nin ön raporu Aralık 2018’de yayınlanacak ve ardından Haziran 2019’da tam bir rapor gelecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı