eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Efsane’nin Türkiye rekoru geldi

Efsane’nin Türkiye rekoru geldi

HABERTURK.COM

Bankalararası Kart Merkezi (BKM),29 Kasım 2019 tarihi kartlı ödeme verilerini açıkladı. Her yıltüm dünyada kasım ayının dördüncü perşembe gününden sonraki cuma gününe denk gelen veTürkiye’de “Süper Cuma”, “Şahane Cuma”, “Muhteşem Cuma”, ”Bereketli Cuma” ve “Efsane Cuma” gibi isimler de verilen Black Friday alışveriş festivalinde mağazalar birçok ürüne indirim uygulayarak müşterilerine fırsatlar sundu.

Perakendeciler bu yıl indirim dönemini tüm haftaya yayarken, alışverişlerin indirimin en fazla olduğu cuma günü yapıldığı görüldü. BKM’nin açıkladığı verilere göre, 29 Kasım Cuma günü 4,7 milyar TL kartlı ödeme gerçekleşti.Bu rakam 2018 yılının aynı gününe denk gelen cuma günüyle karşılaştırıldığında kartlı ödemelerde yüzde 36 artış görülürken; bu önemli artış, Türkiye’nin nakitsiz toplum hedefine doğru hızla ilerlediğinin önemli bir göstergesi oldu.

“29 Kasım Cuma” Gününde Kartlı Ödeme Tutarı (Milyar TL) Gelişimi

 

2018

2019

Değişim

Kartlı Ödeme Tutarı (Milyar TL)

3,4

4,7

%36

130 BİN KART İLK KEZ İNTERNETTE KULLANILDI

29 Kasım Cuma günü indirimlerin etkisiyle bir günde 2,6 milyon farklı kart internetten ödemelerde kullanıldı ve bir günde en fazla kartla internetten ödeme rekoru kırıldı. Bu günde kullanılan kartların yüzde 5’i yani 130 bin farklı kartın ise ilk defa internetten ödemelerde kullanılması, indirimlerden faydalanmak için kart kullanıcılarının internet kanalını tercih ettiğine işaret etti.

İnternetten Ödemelerde Kullanılan Tekil Kart Adedi

İnternetten Ödemelerde Kullanılan Tekil Kart Adedi (Bin Adet)

29 Kasım 2019

İnternetten Ödemelerde Kullanılan Tekil Kart Adedi

2.560

İlk Kez İnternetten Ödemelerde Kullanılan Tekil Kart Adedi

130

HER 3 TL’NİN 1 TL’Sİ İNTERNETTEN

29 Kasım Cuma günü 4,7 milyar TL kartlı ödeme yapılırken, bu tutarın 1,4 milyar TL’si internetten ödemelerle gerçekleşti. Yani her 3 TL değerinde kartlı ödemenin 1 TL’si internetten yapıldı. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında,bu yıl internetten kartlı ödemeler yüzde 44 oranında artış gösterirken,kartlı ödemeler içindeki internetten ödeme payı ise rekor kırarak yüzde 30 seviyesine ulaştı.

İnternetten Kartlı Ödeme Tutarı (Milyon TL) Gelişimi

29 Kasım 2019 Cuma Günü

2018

2019

Değişim

İnternetten Kartlı

Ödeme Tutarı (Milyon TL)

975

1.410

%44

GECEDEN BAŞLADILAR!

Kullanıcılar alışverişe gecenin ilk saatlerinden itibaren başlarken, 29 Kasım Cuma günü internetten yapılan kartlı ödemelerin en yoğunlaştığı saat dilimi 14.00-16.00 oldu. Bu saat aralığında tüm gün boyunca internetten yapılan kartlı ödemelerin yüzde 18’i yani 5’te 1’i gerçekleşti. İnternetten ödemelerin yoğunlaştığı bir diğer saat dilimi 16.00-18.00 olurken, ödemelerin gün içinde öğleden sonra yoğunlaştığı görüldü.

 

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ24 saat24 saat günün önemli haberleri ve gelişmelerison dakikason dakika haberibkmkartlı harcamalarblack fridayefsane cumaGÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/micderc1/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35