eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Bunu yapan sürücü yapay zekâya takılacak

Bunu yapan sürücü yapay zekâya takılacak

HABERTURK.COM

Trafikte araç kullanırken telefon kullanmanın önüne geçilmesi için yapay zekâ destekli kamera sistemi geliştirildi. Avustralya’da bu ay devreye alınacak olan yeni teknoloji ile trafikte akıllı telefonlarını eline alıp, sürüş güvenliğini ihlal eden sürücüler tespit edilebilecek.

Yapay zekâ (Artificial Intelligence, AI) ile çalışan kamera sistemi, sürücünün elindeki cep telefonunu algılayıp, fotoğrafını çekebiliyor. Avustralya’nın New South Wales (NSW) eyalet hükümetinin devreye alacağı sistemle, 2023 yılına kadar 135 milyon kontrol kontrol yapılması planlanıyor.

ÖNCE UYARI MEKTUBU, ARDINDAN CEZA

NSW Ulaştırma Departmanı’nın paylaştığı videoya göre göre telefon kullanımını algılayan kameralar, gündüz veya gece, herhangi bir hava veya hız bölgesinde çalışabiliyor.

Bu ay aktif olarak kullanılmaya başlanacak olan sisteme sürücülerin de uyum sağlayabilmesi için ilk 3 ay boyunca, kameraların tespit ettiği telefon kullanan sürücülere sadece uyarı mektupları gönderilecek.

3 aylık bu geçiş döneminin ardından trafikte telefon kullanırken kameralara yakalanan sürücülere 5 ceza puanı, ayrıca 344 Avustralya Doları (yaklaşık 1352 TL) para cezası verilecek. Bu ceza puanı 10’a kadar çıkarılabilecek.