Denizhan Erkoç Dövizle Kredi Çekmenin Risklerini Anlattı

Denizhan Erkoç Dövizle Kredi Çekmenin Risklerini Anlattı

Dövize dayalı kredi çekenlerin geçmişte ciddi sıkıntılar yaşadıklarını anlatan Denizhan Erkoç, 2021 yılında da aynı süreç içerisinde olunacağı için, bu tür kredi işlemlerinden uzak durulması gerektiğini belirtti.

Denizhan Erkoç, konut alacaklara dövizle kredi kullanmamaları uyarısında bulundu. Geçmiş yıllarda yaşanan dövizzede krizini hatırlatan Emlak ve Gayrimenkul Yazarı Denizhan Erkoç, 2021 yılı gayrimenkul sektörünü değerlendirdi.

Denizhan Erkoç, 2021 yılında konut sahibi olmak isteyenlere de tavsiyelerde bulundu. Erkoç’un en önemli tavsiyesi ise “Konut alırken 2021 yılında döviz ile sakın kredi kullanmayın” oldu.

Denizhan Erkoç

AİLELER PERİŞAN OLMUŞTU! DÖVİZ KREDİSİ KULLANMAYIN

Son 15 yılda Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden olan gayrimenkul sektörü 2021 yılında neler yaşayacak? 2021 yılında ev sahibi olmak isteyenleri neler bekliyor. 2021 yılında konut almak isteyenler ucuz kredi bulabilecek mi? 2021 yılında konut kredisi alırken nelere dikkat edilmeli? Dövizle konut kredisi kullanmak ne kadar doğru? Döviz kredisi kullananlar geçmişte neler yaşadı?

Denizhan Erkoç

KREDİ MALİYETLERİ YÜKSELDİ

Emlak ve Gayrimenkul YazarıDenizhan Erkoç, merak edilen sorulara yönelik açıklamalarda bulundu. Denizhan Erkoç. 2020 yılında gayrimenkul satış rekoru kırıldığını belirterek, 2021 yılında ise konut satışlarında dibe vurulacağını söyledi. Denizhan Erkoç, bankaların konut kredi faizlerinin yüksekliği ve inşaat maliyetlerindeki artış nedeniyle ev hayali kuranların 2021 yılında amaçlarına ulaşmak için ince hesap yapmalarının gerekli olduğunu vurguladı. Erkoç “Güncel konut kredi faizleri ortalama 1.67 oranında. Kredinin maliyeti hayli yüksek. Yeni yılla birlikte konut fiyatlarında artışlar da kaçınılmaz. Bir yandan kredi faizlerinin yüksekliği diğer yandan artan fiyatlar 2021 yılında ev sahibi olmak isteyenler için zorlu bir süreci getiriyor” dedi.

Denizhan Erkoç

DÖVİZ İLE KREDİ KULLANMAK BÜYÜK RİSK

Denizhan Erkoç, 2021 yılında konut kredisi kullanarak ev almak isteyenlere önemli bir uyarıda bulundu. Geçmiş yıllardaki tecrübeleri ve yaşanmışlıkları da hatırlatan Denizhan Erkoç “Döviz ile sakın kredi kullanmayın” dedi. Erkoç, dünyadaki pandemi sürecinin devam ettiğini ve ekonomilerin kırılgan olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Türkiye’de son yıllarda dolarizasyon dediğimiz kavram herkesin diline yerleşti. Siyasi otorite ve ekonomi yönetimi doların ateşini düşürmek için çeşitli argümanları uygulamaya aldılar. Ancak Türkiye’de döviz adeta yoğun bakım hastası gibi… En ufak bir arızada acil müdahale gerekiyor. Dolayısıyla döviz ile konut kredisi kullanacakların canı her an sıkılabilir. Maliyet hesaplarını döviz kredisi üzerinden yapanlar için başta cazip görünen durum ilerleyen günlerde tersine dönebilir. Elbette 1.67 oranı konut kredisi için yüksek bir faiz. Ancak döviz kredisi kullanmaktan daha reel olan yüksek de olsa 1.67’lik faizi kullanmak. Döviz ile sakın kredi kullanmayın diyerek ev almak isteyenleri uyarıyoruz.”

2014 YILININ DÖVİZZEDELERİ UNUTULMASIN 

Denizhan Erkoç, 2021 yılında konut sahibi olmak isteyenleri döviz kredisi kullanmamaları yönünde uyardı. Denizhan Erkoç, Merkez Bankası’nın Aralık 2020’deki faiz kararıyla birlikte faizlerin yüzde 15’ten yüzde 17’ye yükseldiğini hatırlatarak, bankaların konut kredi faizlerini de arttırdığını söyledi. Bu artışla birlikte 2021 yılında ev sahibi olmak isteyenlerin çareyi döviz kredisinde arayabileceklerini de öngören Denizhan Erkoç “Yapılabilecek en büyük hata bu olacak. 2014 yılında yaşananları unutmamak gerekir. 2008 yılında döviz kredisini cazip bularak kullananlar, dövizin ani yükselişiyle büyük mağduriyetler yaşadılar. Meydanlara çıkarak siyasilerin dertlerine çare bulmasını istediler. Konu TBMM’de ele alındı. Sonuç ne oldu? Aylarca süren ağır ekonomik buhran içinde kıvranan aileler aldıkları evin içinde huzurla yaşamadılar. Döviz kredileri yapılandırılarak TL’ye çevrildi. Ancak tüm bu süreçte onbinlerce aile perişan oldu. Tekrar hatırlatıyor ve uyarıyoruz. Döviz ile sakın kredi kullanmayın”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir