Danimarka Gıda Atıklarını Bu Kadın Sayesinde Azalttı

Danimarka Gıda Atıklarını Bu Kadın Sayesinde Azalttı

Danimarka’da Selina Juul adlı kadın, 5 yıl içerisinde ülkedeki gıda atıklarını yüzde 25 oranında düşürerek büyük bir başarıya imza attı.

Küçük yaşında Rusya’dan Danimarka’ya taşınan ve burada büyürken gördüklerinden dolayı şaşıran Juul, Danimarka’daki gıda bolluğu ve süpermarketlerin gıda atıklarını görünce şok olduğunu belirtti.

Kurduğu Stop Spild Af Mad (Atık Gıdayı Durdur) adlı organizasyonla hükümetin gıda atıklarını azaltması için farkındalık yaratan programıyla dikkat çekiyor.

Selina Juul, Rema 1000 adındaki ülkenin en büyük süpermarket zincirini, birçok üründe aynı anda indirime gitmek yerine tek bir üründe daha fazla indirime gitmeleri için anlaşma sağlayarak gıda atıklarını büyük oranda azaltmayı başardı.

Rema 1000’de çalışan görevli Max Skov Hanser, eskiden her gün 80 ila 100 kadar muz atılırken, süpermarketin yaptığı uygulamalar sonrasında atık oranının yüzde 90 kadar düştüğünü söyledi.

Geçtiğimiz beş yıl içerisinde Danimarka, Avrupa ülkeleri arasında gıda atıklarına karşı savaşan ülkelerin başında geliyordu.

Geçtiğimiz yıl, Kopenhag’da artık gıdalardan kurulan Danimarka’nın ilk süpermarketi açılmıştı. Süpermarketin diğer satıcılara oranla ürünleri yüzde 30 ila 50 arasında daha ucuz sattığı belirtiliyor.

Wefood adındaki süpermarketin Danimarka’da üretilen gıda atıklarını 700 bin ton kadar azaltmayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir