eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Chrome Artık Rahatsız Edici Reklamları Engelleyecek

Chrome Artık Rahatsız Edici Reklamları Engelleyecek

Perşembe günü, Google, rahatsız edici veya kullanıcılara zararlı görünen reklamları ortadan kaldırmak için Chrome tarayıcısını kullanmaya başlayacak. Sadece Google’ın kendi en kârlı reklamlarının çoğunun yeni filtreleri aracılığıyla yelken açması mümkün oluyor.

Google’ın Haziran ayında geri dönmesi, açıkça görsel olarak, videoyu otomatik olarak sesle oynatan sinir bozucu reklamlar yayınlayan siteleri işaretleyerek çevrimiçi reklamcılığın daha hoş görülmesini sağlamayı amaçlıyor. Ve büyük bir çekiç kullanıyor: Chrome, kendileri de dahil olmak üzere, suçlu bulunan sitelerdeki tüm reklamları engellemeye başlar.

Google’ın amacının kısmen insanları kendi reklam engelleme yazılımlarını kapatmaya ikna etmek olduğu için burada biraz ironi var. Bu popüler tarayıcı eklentileri, reklamların görüntülenmesini engelleyerek yayıncıların (ve Google’ın) gelirini mahrum eder.

Google Başkan Yardımcısı Rahul Roy-Chowdhury bir blog yazısında, şirketin “yıkıcı reklam deneyimlerini filtreleyerek” web’i sağlıklı tutmayı amaçladığını yazdı.

Ancak şirketin motivasyonları ve yöntemleri saldırı altındadır. Facebook’un yanı sıra Google, çevrimiçi reklamcılık pazarına ağırlık veriyor; eMarketer’e göre, geçen yıl ABD dijital reklamlarına harcanan 83 milyar doların yüzde 63’ünden fazlasını oluşturdular. Google aynı zamanda çevrimiçi arama ile neredeyse eşanlamlıdır ve Chrome yaklaşık% 60 pazar payı ile web’deki en popüler tarayıcıdır.

Öyleyse eleştirmenler için Google’ın hareketi, bir mahalle temizlemesine, hakimlik iddialarından daha az görünüyor.

Google’ın gayreti, Google, Facebook, News Corp. ve ABD ve Kanada’daki 2.000 gazeteyi temsil eden News Media Alliance’ın yer aldığı Better Ads Koalisyonu adlı bir grup tarafından eleştirilen 12 reklam biçimine odaklanıyor. Bu karalamış biçimler arasında pop-up’lar, sayfanın üzerine getirilen büyük reklamlar ve parlak arka plan renkleriyle yanıp sönen reklamlar bulunur.

Ancak gazete ittifakı için kamu politikalarının kıdemli başkan yardımcısı Paul Boyle, bu standartların gönüllü olmaya yönelik olduğunu belirtti. Bunun yerine, Google, standartları fiili yasalara dönüştürüyor dedi.

Eleştirmenler ayrıca, standartların, Google’ın YouTube’daki videolardan daha önce çalıştığı Google’ın en önemli reklam biçimlerinden biri olan pre-roll video reklamlardan muaf olduğunu belirtiyor.

Google’ın ürün yönetimi direktörü Scott Spencer, e-postayla koalisyonun, video öncesi reklamlar dahil olmak üzere video reklam biçimlerine baktığını söyledi. “Araştırma tamamlandığında yeni standartlar dahil edilecek” dedi.

“Krom filtreleme, kendi işimizi, reklamlarımızı veya platformlarımızı veya başkalarının lehine değildir” dedi.

Kendini elden geçirme suçlamaları, Google’ı uzun zamandır unutmuştu. Geçtiğimiz Haziran ayında, Avrupa Birliği düzenleyicileri haksız yere arama sonuçlarını kendi alışveriş listelerine yönelttikleri için kesintisiz 2,4 milyar avro (3 milyar dolarlık para cezası) karşılığında gelir elde ettiler. Benzer bir Federal Ticaret Komisyonu Google araştırması, 2013’te bir anlaşma ile para cezası ile sona erdi.

Yakın geçmişte, News Media Alliance, Kongrenin Google’ın medya organlarına, hikayeleri “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” biçiminde sunma konusunda baskıya nasıl baskı uyguladığını incelemeye çağırdı. Bu da, reklam biçimlerini sıkı sıkıya kısıtlıyor ve Google’a, yayıncıları tercih ettikleri için yeni bir gelir kaynağı sağlıyor arama sonuçlarında tedavi.

Google önümüzdeki aylarda kısıtlamaları aşamalı olarak uyguluyor; anlaşmazlıklar Google’ın değil koalisyon tarafından ele alınacak. Kullanıcılar, reklamlar engellediğinde bir bildirim görür ve diledikleri takdirde görüntülemeyi seçebilirler.

Web sitesi yayıncıları hazırlamak için aylar geçirmiştir, ancak birçoğu hala yeni standartlara uymuyor. Google’ın Reklam Deneyimi Raporu adlı son araştırmasına göre 1,408 site “uyarı” ya da “başarısız” duruma sahipti. Bazıları, reklamlarının Perşembe günü kapanması hedeflendi.

İşaretlenen yerler arasında www.playstationlifestyle.net ve www.bridalguide.com gibi niş ilgi sitelerinin yanı sıra Kanada’daki The Hamilton Spectator ve bir dizi porno siteleri gibi kurulan gazeteler de vardı.

Seyirci sahibi TorStar, sorunu düzelttiğini söyledi; diğer siteler kamuoyuna yorum yapmazlar. Atlanta merkezli Gray Television Inc.’de en az bir düzine TV istasyonu web sitesi işaretlendi. Gray, uyumlu formatlara geçtiğini ve sitelerinin Çarşamba gününden itibaren silindiğini söyledi.

Google, uyarıldıktan sonra uyarı verilen sitelerin neredeyse yarısının reklam sorunlarını düzelttiğini söyledi.

Bunların arasında Townsquare Media, ABD’nin en büyük üçüncü radyo istasyonu sahibi olan yaklaşık 50 web sitesi vardı. Siteler, bir bağlantıyı tıkladıktan sonra ekranı devralan “prestijli” reklamlar koştu, Townsquare’in kıdemli Jared Willig’e göre dijital başkan yardımcısı.

Şirket daha sonra, sorunu çözen yeni ve daha az müdahaleci bir reklam biçimi geliştirdiğini belirtti. Daha az dikkati dağıtma yönündeki itilaf konusunda anlaşmaya verse de, Google’ın genişleyen etkisi ona durgunluk verdi.

Willig, “Birazcık korkunç bir güç kullanıyorlar” dedi. “Fakat bu durumda, İnternet’i daha iyi hale getirmek için bu gücü kullanıyorlar.”

Diğerleri daha yumuşaktı.

“Neyin iyi bir reklam olduğunu ve kötü bir reklamın hangisi olduğunu kim söyleyebilir?” Kendisini YouTube’un rakibi olarak gören Toronto merkezli bir video platformu olan Rumble Inc’in CEO’su Chris Pavlovski’ye sordu. “Nedense bir tarayıcıya sahip bir hakem var ve web sitelerimize neler ekleyebileceğimizi belirtti.”

PageFair CEO’su Sean Blanchfield, yayıncıların reklam engelleyicilerine bulaşmasına yardımcı olan bir başlangıç ​​olan Google’ın genel olarak yayıncılar üzerinde çok fazla etkisi olduğunu belirtti.

Blanchfield, “Trafik, Google Arama’dan geliyor, kullanıcılar Google Chrome’dan geliyor, para kazanma Google reklamlarından geliyor” dedi. “Yayıncılar, Google tarafından işletilen bir gösteriye giren ekonomide oynuyorlar gibi hissetmeye başlıyor”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir