eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Bilim Adamları Fetal Kuzularını Başarılı Bir Şekilde ‘Uterus Benzeri’ Çanta İçinde Büyüttüler

Bilim Adamları Fetal Kuzularını Başarılı Bir Şekilde ‘Uterus Benzeri’ Çanta İçinde Büyüttüler

Philadelphia Çocuk Hastanesi’nde doktorlar, her yıl ABD’de on binlerce eleştirel preterm doğumlara yardımcı olabilecek yeni bir yapay rahim geliştirdiler.

Nature Communications dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre araştırma doktorları, fetal kuzuları, “uterus benzeri” plastik bir çuvalın içinde dört haftaya kadar başarıyla tuttu; daha önce benzeri bir cihazdan daha uzun sürdü.

Yeni yapay rahmin arkasındaki kavram oldukça basit: fetüs kuzuları, gerçek bir uterusu taklit etmek için amniyotik sıvı ile dolu yumuşak, sıcaklık kontrollü bir plastik torbaya yerleştirildi ve göbek bağı kordonları bir kan oksijen türetme makinesine bağlandı.

Bununla birlikte, önceki cihazların aksine, Philadelphia ekibinin yapay rahmi, hayvana zarar verebilecek ve daha sonra gelişme sorunları veya akciğer sorunlarına yol açabilecek mekanik pompalardan ziyade kan dolaşımı için hayvanın kalbini kullanıyor.

Hastanenin Cerrahi Bilim için Çocuk Enstitüsü Müdürü Alan Flake, gazetecilere verdiği demeçle, cihaz gelişme sürecinin en erken safhalarını tekrarlayamadığı için gerçek ve canlı bir uterusun yerini alacak değil.

Fakat 22 veya 23 hafta civarında doğan bebekler için prematüre bir çocuğun rahim dışında hayatta kalması beklenebilir yeni cihaz yenidoğan servislerinde halen kullanılmakta olan kuluçka makinelerine göre daha iyi bir çözüm sunar.

Test başlangıcında, fetal kuzu testi denekleri, kritik derecede prematür bir insan fetüsü olarak kabaca aynı gebelik yaşına geldi.

Bununla birlikte, dört hafta sonra sekiz kuzu çocuğun normal, sağlıklı gelişim ve akciğer fonksiyonu ile olgun bir bebekte “doğdu”.

Flake’e göre araştırma ekibi ABD gıda ve İlaç İdaresi ile temas halindeydi ve cihazın denemeleri önümüzdeki üç ila beş yıl içinde başlayabiliyordu.

Flake, bununla birlikte, cihazın kendisi de muhtemelen daha az endişe verici ve daha “ebeveyn dostu” bir yeniden tasarıma sahip olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/micderc1/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35