Başarılı İnsanların Feda Ettikleri 10 Şey

Başarılı İnsanların Feda Ettikleri 10 Şey

Oyunda kazanan olmak ve istediğiniz başarı düzeyine erişmek için, kendinize özgü belli kurallar dizisi izlemeniz gerekir. Başarı kazara gelen bir şey değildir; eğer yeterince olumsuzluk isterseniz, mutlaka gelecektir.

Başarılarına ulaşmak için, başarılı insanların vazgeçtikleri alışkanlıklara bir göz atın?

1.“Konfor alanları”nda çalışmazlar.

Peki konfor alanı nedir? Konfor alanı “Bir insanın alışkın, rahat, kontrolü altında ve düşük kaygı yaşadığı bir psikolojik durum” (insanların %90’ı için bu alan aileleri, evleri, vazgeçemedikleri alışkanlıkları, risk taşımayan durumlardır) olarak tanımlanır. Kontrol bölgeniz dışına çıkmanız, sürekli bir endişe ve stres hali ile çabalamanız anlamına gelmiyor. En basit haliyle gelişmek için yeni şeyler denemek ve ufkunuzu genişletmek olarak tanımlayabiliriz. Ünlü motivasyonel konuşmacı Les Brown, “Kendinizi konfor alanınız dışına çekecek bir konuma getirdiğinizde, kendinizi zihninizi genişletmek zorunda bırakmış olursunuz.”

2.Öncelikle öğrenmeden hiçbir şey yapmazlar.

Öğrenmek yaptığımız en güzel şeydir. Öğrenmeyle ilgili en muhteşem şey ise hayatımızın her alanında fayda sağlamasıdır. Başarılı insanlar, yeni şeyler öğrenmek ve zaten bildikleri şeyleri daha da arttırmak için çabalarlar. Öğrenmeyi bırakırsak, yapabildiğimiz tek şey bildiklerimizle yaşamak, anlaşmak ve karar vermek olur; ki bu şekilde yaşarsak zihnimizi genişletmenin bir yolu olmayacaktır. Başarıya giden yolda gelişme ve ilerleme zorunludur. Zihinlerimizin gelişmesi için öğrenme gerektiğinden, yeni bilgi aramayı asla bırakmamalıyız. Eğer Bill Gates öğrenmeyi ve gelişmeyi bıraksaydı ne olacağını düşünün. İnternet bugünkü halinden çok daha ilkel olurdu. Fakat o hayallerinin ve gelişmenin peşinden gitti, dünyanın en büyük şirketlerinden birini kurdu ve bugün hala gelişiyor ve büyüyor.

3.Tavsiye istemekten korkmazlar.

Ünlü bir girişimci olan Richard Branson, “Keskin kararlar vermeniz gerektiğinde, fikirlerinizi benzer sorunları çözmüş girişimciler ve iş dünyası liderleri ile tartışabilmek çok büyük fark yaratır.” diyor. Tavsiye istemek her zaman kolay değildir. Herkesle aynı şartlarda olduğumuzu ve bazen de güvensiz ve bağımlı hissedeceğimizi düşünürüz, bundan dolayı da tavsiye istemekten vazgeçip kendimiz çözmeye karar veririz. Ancak bu en iyi sonuca ulaşmamıza önemli derecede engel olabilir, çünkü aradığımız tavsiye belki de birisinin çok iyi bildiği bir şeydir.

4.Küçük ayrıntılarda kaybolmazlar.

Hayat görünüşte sonsuz fırsatlar verdiğinde, küçük ayrıntılarda kaybolmak çok kolaydır. Küçük detaylar üzerinde odaklanmamız kolaydır, bu nedenle “büyük resim” olarak da bilinen genel görüşü gözden kaçırabiliriz. Daha küçük ayrıntılara çok fazla odaklanmak olayların nasıl birleştiğini görme becerimizi daraltır. Hayatımızın çoğu başkaları ve kendimizle olan ilişkilere bağlıdır. Küçük ayrıntılarda kaybolmak yapbozun parçalarını kaybetmek gibidir. Bu durumda yapbozu nasıl tamamlayabiliriz? Henry Ford’un sadece küçük detayları görseydi ne olacağını düşünün. Ford bugünkü şirketini kurarken, şirketinin başarısı için farklı bir şey yapması gerektiğini biliyordu. Birçok kişi ona yapamayacağını söylediği halde, doğruyu bulana kadar daha küçük detayları geliştirmeye devam etti. Henry Ford, yüzlerce kez başarısız oldukları küçük ayrıntılara daha fazla odaklanmadı; büyük hedefi gördü ve bunu başarılabileceğini biliyordu. Bunun gerçekleşmesi için daha büyük resmi görmek gerekiyordu.

5.Çoklu görev yapmazlar.

Çoklu görev, genellikle sadece bazı insanların sahip olduğu bir beceri olarak görülür. Ancak doğruyu söylemek gerekirse, hiç kimsenin gerçekte çoklu görev yeteneği yoktur. Çoklu görevin aslında verimliliği düşürdüğü bilinmektedir. Başarılı olanlar belirli bir göreve odaklanmakta ve bu görevi kesintisiz olarak ellerinden gelen en iyi şekilde yerine getirmektedir. Birden fazla işi aynı anda yaptığınızda, tek bir görev üzerinde tüm konsantrasyonunuzla çalışabilme becerinizi sınırlarsınız. Başarılı insanlar sahip oldukları yetenek ve güçleri, sadece ve tek bir göreve odaklanarak kullanırlar. Emma Watson, “iPhone umu çorbama düşürdüm ve anladım ki çoklu görevleri azaltmanın zamanı gelmiş.” Bu yıkıcı çoklu görevler, aynı anda birden fazla iş yapmanın kendimizi büyük ölçüde sınırladığımız gerçeğini kanıtlıyor.

6.Kendilerine yalan söylemezler.

Kendinize yalan söylemek sizin için en kolay şeylerden biridir. Sahip olduğumuz sorunları, mazeretler yaratmadan kabul etmek çok daha zordur. Başarılı insanlar hem dahili hem de harici olarak sorunlarla karşılaşabileceklerini anlamışlardır. Ancak hayatımızdaki problemleri kabul etmek, onlarla uğraşmaktan ve onlar hakkında kendimize yalan söylemekten çok daha fazla önemlidir. Steve Maraboli’nin de dediği gibi, “Kendinize yalan söylemeyi bırakın. Kendi gerçeğimizi inkar edersek, kendi potansiyelimizi inkar ederiz.”

7.Geribildirim istemeyi geciktirmezler.

Geribildirim önemlidir, çünkü size mevcut konumunuza farklı bakış açılarından bakmayı sağlar. Bazı zamanlar aslında önünüzde apaçık duran cevabı göremeyebilirsiniz. Ancak birisinin size geribildirim sağlaması, başkasının bakış açısı yardımıyla bir şeyleri görmenize sebep olabilir. Geribildirim istemekten vazgeçer ya da ertelerseniz, hayallerinizi gerçekleştirme yolunda zaman kaybedersiniz. Bu konuda ne kadar fazla beklerseniz, başkalarının size verebileceği tavsiyelerden istifade etmeniz o kadar zor olur.Girişimci Elon Musk, “Bence yaptıklarınızı ve nasıl daha iyi yapacağınızı düşündüğünüz yerde, geribildirm döngüsüne sahip olmak çok önemlidir.” diyor.

8.Takip eden değil, yol gösterendirler.

Muhtemelen “Yönet, takip et yada yoldan çekil.” ifadesini duymuşsunuzdur. Bu dünyada iki tür insan vardır: liderler ve takipçiler. Başarılı olanlar yönetenlerdir.Başarılı insanların sırrı şans değildir. Onlar bitiş çizgisine ulaşmak için birilerini takip etmezler. Olmaları gereken yere ulaşmak için hayatta kendi yollarını açarlar.Tıpkı Robert Frost’un dediği gibi; “Ağaçlık alanda yol ikiye ayrıldı ve ben daha az kullanılmış olanı seçtim ve işte tüm farkı bu seçim yarattı.”

9.Geçmişlerinin geleceklerini belirlemesine izin vermezler.

Geçmiş asla değiştiremeyeceğimiz bir şeydir, değiştirmek de istememeliyiz, çünkü o olmadan, öğrenmemiz gereken dersleri öğrenemezdik. Bu nedenle, hayatın bize öğretmeye çalıştığı dersi alana kadar aynı hataları tekrar tekrar yapmaya devam ederdik.Bir zamanlar, iş adamı Shahid Khan bulaşıkları saatte 1.20 dolara yıkıyordu. Alçak gönüllü yapısı, onun daha büyük düşünmesini engellemedi. Şimdi net değeri 3,8 milyar dolar olan, ABD’nin en büyük özel şirketlerinden biri Flex-N-Gate’e sahip.

10.Olumsuz insanların çevrelerinde bulunmazlar.

Başarı için olumsuz insanlar çok zararlıdır, çünkü hayatta bizi ya da bulunduğumuz durumu aşağı çekecek çok farklı durumlar söz konusudur. Fakat bazı insanlar çoğunlukla hayatın bu yönüne odaklanmak ister.Çok fazla olumsuz insanlarla birlikte olursanız, her şeyin olumsuz yönünü görmeye ve hayallerinizin görüşünü kaybetmeye başlarsınız. Başarı her şeyden öte zihinle ilgilidir ve sizin zihniniz daima negatif ise hayat sizi başa çıkmanız için olumsuz sonuçlar ile ödüllendirecektir.Joel Olsteen bir keresinde, “Olumsuz insanlarla takılmanız durumunda olumlu bir yaşam bekleyemezsiniz” demiştir. Öyleyse, başarılı olmayı umuyorsanız, başkalarının getirdiği olumsuzluklara odaklanmayın.Başarılı olmak, odaklanmayı ve kararlılığı gerektirir. Görünüşe göre her başarılı kişi benzer kalıpları izlemektedir. Yani aslında onların neden orada olduklarını görmek kolaydır. Hayallerine ulaşmak için ne yapacaklarını bilirler ve kimsenin ya da hiçbir şeyin oraya ulaşmalarını engellemesine izin vermezler.Unutmayın, hayran olduğunuz başarılı insanlardan biri olmak için o güç sizde zaten var!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir