eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Başarılı Çıkacak Hedefler Hakkında Bilinen 7 Sır

Başarılı Çıkacak Hedefler Hakkında Bilinen 7 Sır

Tipik bir hedef belirleme hikayesi:

 1. Motive ol.
 2. Hedef belirleme hakkında bilgi al.
 3. En yeni alışkanlık uygulamasını indirin.
 4. Birkaç gün için harekete geçin.
 5. Çıkın.

Ama onlardan biri değilsin … yoksa sen misin?

Endişelenme. Hepimiz oradaydık. Bu senin hatan değil, sadece insan beyninin hatasıdır.

Ama bugün, bunu değiştirelim.

Hedef belirleme hakkında daha önce okuduğunuz makaleleri SMART hedefleri ile karşılaşmış olabilirsiniz.

Specific(Özgül), Measurable(Ölçülebilir), Achievable(Ulaşılabilir), Realistic(Gerçekçi) ve T ve hedeflerimizi gerçekleştirmek için (SMART) hedefler.

Çerçeve faydalı olmakla birlikte , hayatın tüm hedefleri için her zaman yararlı değildir. Öyleyse, size mucizeler yaratan başka bir hedef belirleme yöntemini paylaşmamıza izin verin.

Mikro Alışkanlıklar

Çoğu zaman, hepimiz büyük hedefler gerçekleştirmek için ilham aldığımızda, hedeflerimize daha yakın olmak için atmamız gereken günlük küçük eylemleri unutuyoruz.

Hedeflerinize ulaşmak, alışkanlıklarınızın sonucudur. Yani, bir hedef atmak yerine, mikro alışkanlıklar için ateş ve küçücük başarı kriterlerini belirlemek.

Örneğin, amacınız daha fazla kitap okumak ise, büyük amacı bir kitabı her hafta okumaktır. “SMART” bir hedef, sabah 8’de her gün 30 dakika okumaktır. Ve mikro alışkanlık en azından bugün tek bir sayfayı okumaktır. Bir sayfayı tamamladığınızda, bir sonraki hedef başka bir sayfayı okumaktır.

Mikro bir alışkanlık, büyük hedefleri gerçekleştirmenin sürtüşmesini azaltır, “tamamen veya hiç” zihniyetini ortadan kaldırır ve başarı ölçütlerini küçük kılar. Şu andaki hedefinize doğru en küçük ilk adımı atmanıza izin verir.

Günlük bir başarı zinciri kurduğunuzda ivme kazanır. Alışkanlık çizgisini sürdürecek şekilde mikro alışkanlık kazanma konusunda iyi hissetmenin yukarı doğru sarmalını alıyor.

Davranışa Dayalı Hedefler

Gelişmenizi takip etmenin iki yolu vardır:

a) Davranışınıza göre

b) Sonuçlara dayanarak

Sonuç temelli hedefe bir örnek, tartım ölçeği üzerinde bir sayı vurmaktır. Davranış temelli hedefe bir örnek, sağlıklı bir yemek yemektir.

Doğrudan kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanın. Evet, sayıca dolaylı olarak sayıyı etkileyebilirsiniz, ancak sonuca ulaşmak için doğrudan elinizde olan sağlıklı yemek yiyebilirsiniz.

Sonucun ölçülmesinde, ancak bundan önce eylemlerinizi ölçmede yanlış bir şey yoktur.

Bu şekilde, kimseyi veya başka bir şeyi suçlayamayız, ancak amaçlarımıza ulaşmak için eylemlerimizden tam sorumluluk alamayız.

Beklentiler

Yüksek hedefleyin, beklentilerinizi kendinizden yükseltin ancak sonuçlardan beklentileri düşürün. Beklentileri kendiniz yükseltmek, standartlarınızı yükseltmektir .

Hedeflerinize ulaşmak için öz yeterlik (kendi inancına sahip olma) önemlidir. Ancak zorluğu fazla uzatmayın, bu da sahte bir umut sendromuna dönüşür.

Ayrıca, mutlu hissetmek için sonuçlara güvenmeyin. Çoğu zaman, hedeflerinize ulaşmak beklenenden daha uzun sürer. Bu nedenle, hayal kırıklığı olsun.

Yavaş ilerleme hiç ilerlememeden daha iyidir. Mikro alışkanlıklar ve davranış temelli hedeflerinizin keyfinin kaynağı olmasına izin verin.

“Yıldızları vurmak” iyidir, ancak sıklıkla beklentilerimizin barını, istediğimiz sonuca ulaşmazsak yalnızca motivasyonsuz hissetmek için sonuçtan yükseltiriz. Negatif duyguların aşağı doğru spiral olmasına neden olabilir ve biz tamamen bırakabiliriz.

Dolayısıyla, amacınız zanaatta daha iyi olmaktır, mikro alışkanlığı kullanarak uygulayın ve davranışınızı takip edin. Şimdi, sonuçlarla mutlu olmak zorunda kalmadan bunu tekrarlayın. En iyisi olmayı, ancak zaman ve çaba harcayacağını bilmeyi hedefleyebilirsiniz.

Sabredin ve performans sergileyin.

Memnun kalmayı geciktir ve iyi bir sonuç beklemeyin. Günlük öğütmeyi gerçekleştireceğinizde sonunda daha iyi sonuçlar göreceksiniz. Ama önce, hiçbir beklentiniz olmadan gerçekleştirmelisiniz.

Esneklik

Bazen, bir hedef belirlediğinizde gerçekten ne istediğinizi bilemezsiniz. Fazla kilo vermek ve koşuya başlamak için bir hedef belirleyebilirsiniz. Ancak daha sonra, vücudunuzu daha sıklıkla eğitirken, kuvvet antrenmanından zevk almaya başlayabilirsiniz.

Benzer şekilde, akşamları meditasyon yapmak için rehin verebilirsiniz, ancak sık sık yapmazsınız.

Burada, zamanlamayı değiştirebilir ve uyandıktan hemen sonra meditasyon yapabilir, tamamlandığından emin olabilirsiniz.

Dolayısıyla, hedeflerinizin veya hareketlerinizin yönünü değiştirmekten çekinmeyin. Hayat bir keşif işlemidir. Kim olduğumuzu ve ne istediğimizi bilmiyoruz. İstediğinizi bulmanın tek yolu, bir şeyler denemektir.

İstediğiniz şeyi değiştirmeniz de mümkündür. Bir araba satın alabilmeniz için daha fazla para kazanmak için bir hedef belirleyebilirsiniz. Ancak, paranız olduğunda ne zamandan beri, ilgi alanınız değişebilir ve artık yeni bir araba istemeyebilirsiniz.

Dolayısıyla, yaklaşıma veya hedeflere göre esnek kalın. Hedef belirleme konusunda katı olmak zorunda değilsiniz. Ancak dirençli olmanız gerekir; bu da bir sonraki noktaya getirir.

Esneklik

Anında tatmin olma çağında esnek olmak zor bir iştir.

Esnek olmak için, önce, hedefleriniz için güçlü bir nedeniniz olmalıdır. Ne yaptığınızı yapmanın temel nedenini biliyor musunuz?

Örneğin, üretkenliğinizi artırmanın temel nedeni, hayattan daha fazla iş olduğunu düşünmenizdir. Tek bir hayatınızda yapmak istediğiniz diğer şeyleri yapabilmeniz için daha az zaman harcamak isteyebilirsiniz.

Başka bir sebep daha kaliteli iş yapmak olabilir. Hayatta başarılı olmak için işinizle dünyayı daha fazla etkilemek veya daha iyi sonuçlar görmek isteyebilirsiniz.

İkincisi, günlük yaşamınızda esneklik pratiğini uygulamalısınız. İstediğini elde edinceye kadar dayanmaya ve tutmaya alışkanlık edinin.

Başarınız için tam sorumluluk kabul edin. Yeniden düşünme hatası. Engellerinizi öğrenmek ve geliştirmek için fırsatlar olarak görün.

Durumlar, engeller veya çevreniz yoluna girmiyor, çünkü yolunuz ne olursa olsun, asla vazgeçmeyeceksiniz.

Uzun Vadeli Görünüm

Mikro alışkanlıklara odaklanmak önemliyken, hedeflerinizin ‘ne’ ve ‘neden’ hakkında daha geniş bir bakış açısına sahip olmak da çok önemlidir.

Düzenli olarak yansıtmak için zaman ayırın. Kısa vadeli hedefleriniz uzun vadeli görüşünüzle uyumlu mu? Doğru mikro hedefleri yapıyor musunuz? Doğru davranışları izliyor musun?

Pareto’nun 80/20 ilkesini kullanarak en büyük kazanımı odaklayın. %80 sonuç, eylemlerinizin% 20’sinden gelir. Hedefinizi, temel alışkanlıkları ve ölçülecek doğru metrikleri bulmak için bozun.

Eylem ve hedeflerinizle kasıtlı olun. Herhangi bir yönde hareket etmek uğruna meşgul işi yapmayın. Kendinizi doğru yönde hareket ettirmek için eğitin.

Uzun vadeli vizyonunuzun gerçekçi olması gerekmez. Başarılı bir hayat, başarmaktan çok gayret etmektir.

Hedonik olarak kazanımlara adapte olursunuz, ancak hayatta daha büyüklük elde etmek için uğraştığınız zaman daima hayatta anlam bulacaksınız.

Ayrıca, kova listenizde çok fazla öğeniz varsa endişelenmeyin. Uzun vadeli bir vizyona sahip olun ve şimdi ne yapmak istiyorsunuz ve hayatta daha sonra neler yapabileceğinizi düşünün. Hedeflerinizi gerçekleştirmek için bir sonraki (ve son) haricinde daha fazla taktiğe ihtiyacınız yok.

Odak

Başarı karmaşık değildir. Çok seyrek, çünkü hayatın en önemli unsuruna odaklanmak en üst noktaya ulaşıyor.

Dünyadaki tüm dikkat dağıtıcılarınız var. İnternet, haber, sosyal medya, insanlar, olaylar, ‘meşgul’ iş, yiyecek, alışveriş, eğlence gibi şeyler odaklanmamaya çalışın.

Vizyonunuzu böyle dikkat dağıtıcı alanlardan korumak bir sanat haline gelecektir.

Odaklanmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Günlük ve haftalık hedeflerinize yansıtın
 • Hatırlatıcılar koyun
 • Takvimi engelleyin
 • Hedef ve alışkanlıklarınızı yazın
 • “Yapılmayacak” bir liste yazın
 • Hesap vermeyi ayarlama (kişisel, arkadaş, toplum veya antrenör)
 • Bahis koyun – ceza veya ödül verin (başta yapın ama en sonunda kendiliğinden motive olacaksınız).

Dikkat çekmenin bir diğer kategorisi, yüzeyde sağlıklı görünen ama dikkatinizi bir numaralı hedefinizden uzaklaştırabilen kategorilerdir.

Sınırsız bilgi (kitaplar, bloglar, podcast’ler, kurslar), hayatın diğer hedefleri, çok fazla fikir bu dikkati dağıtmanın örnekleridir.

Hayat boyu öğrenme en iyi arkadaşının ne atacağını, ne zaman ilerleyeceğini ve ne zaman yavaş yavaş ilerleyeceğini bilmelisin .

Hayatta başarmak istediğin başka fikir veya hedefler de olabilir. Hedefler zor değilse veya farklı kategorilerde yatıyorlarsa, aynı anda 2-5 gol atabilirsiniz. Örneğin, kilo verebilir ve kariyerinizde aynı anda başarılı olabilirsiniz.

Ancak zor hedefler için, hayatınızdaki her seferinde bir tane seçmelisiniz. Bu noktada Follow One Cıourse Until Success (odak) prensibi gelir.


Hedef belirleme bir ağacın dikilmesi gibidir.

İlk olarak, tohum ekimini temsil eden niyetleri ayarlamak istiyorsunuz.

Ardından, tohumları sulamak istiyorsanız, bu da harekete geçmek demektir. Harekete geçmenin tam zamanı geldiğinde, bir kahraman ol ve kertenkele beynini ve şempanze zihninizi susturun.

Son olarak, enerjinizi güneş ışığını temsil eden harekete geçirmek istiyorsunuz. Harekete geçmek yeterli değil. Odağ ve çabayı bu görevin içine koymak gerekir. Bu nedenle enerjinizi amaçınıza göre yönetmeniz çok önemlidir, böylece harekete geçme zamanı geldiğinde elinizden gelenin en iyisini yapabilirsiniz.

Her Gün Başarmak İster misiniz?

Yüksek performans ve başarı için günlük başarı kontrol listenizi tasarlayın. Ücretsiz PDF dosyasını indirmek için burayı tıklayın .

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/micderc1/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35