Haber

Araştırmacılar, Tüketici Dostu Güneş Panelleri İçin Verimlilik Rekorunu Kırdı

Günışığını güç haline getirmek şaşırtıcı derecede zor bir şeydir. Akademik alandaki deneyler, güneş enerjisinin yüzde 40’ını yakalayabilen ve elektriğe dönüştüren güneş dizileri yarattı.

En iyi ihtimalle, silikon tabanlı teknoloji, teorik olarak yüzde 29’luk bir verimlilik tavanına sahiptir. Yine de, teknolojinin sınırına daha da yaklaşıyoruz.

Kaneko‘daki araştırmacılar geçtiğimiz günlerde , rekor seviyede yüzde 26.3’lük bir verimlilik derecesine sahip bir silikon güneş pili geliştirdiklerini açıkladı.

Skor sadece önceki rekor 25.6’dan biraz daha yüksek ancak yüzde 0,7 artışı kolay bir başarı olamaz.

Araştırmacılar mevcut hücre tasarımında hangi faktörlerin teknolojiyi teorik sınırlara ulaşmasını engellemediğini analiz etmek zorundaydı.

Grup, optik kayıpları azaltmanın en iyi yol olduğunu ve yakalanabilecek foton miktarını artırmak için düşük dirençli elektrotları hücrenin arka tarafına doğru taşıdığına karar verdi.

Elbette bu çok teknik bir terimdir, ancak büyük kazanmak sadece hücrenin daha verimli olması değil, daha üretken silikon hücrenin tüketiciye satmak için kullanılan aynı üretim prosesini kullanarak üretildiğidir.

Başka bir deyişle, bu sadece bir deney değil, yakında piyasada görebileceğimiz bir şey.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı