Apple ve Shenzhen Baili Arasındaki Patent Davası Sonuçlandı

Apple ve Shenzhen Baili Arasındaki Patent Davası Sonuçlandı

Özellikle Çin’de çok fazla markanın taklit ürününün üretildiği görmek artık şaşılacak bir durum olmaktan çıktı.

Bir süredir Shenzhen Baili akıllı telefonun üreticisi ile Apple Çin’de tasarım patentlerinin ihlalinden dolayı mahkemelik olmuş ve uzun bir uğraş sarf etmelerine sebep olmuştu.

Özellikle iPhone 6 ve 6 plus modellerine benzerliği ile bilinen Shenzhen Baili 100 c akıllı telefonların kendi tasarım patentlerini ihlal ettiğini belirten Apple Çin Pekin Fikri Mülkiyet Mahkemesine başvurularda bulunmuştu.

Bu mahkeme oldukça uzun sürdü çünkü Shenzhen Baili oldukça yoğun uğraş vermeye çalışıyordu. Ancak geçtiğimiz hafta içerisinde karar aşamasına gelen dava Apple’ın lehine sonuçlanarak Shenzhen Baili 100c telefonların piyasadan toplatılmasına ve belirli bir para cezasının verildiği açıklandı.

Henüz hem Shenzhen Baili hem de Apple taraflarından resmi açıklama gelmese de en kısa sürede Shenzhen Baili tarafından bir açıklama bekleniyor.

Apple ise genel olarak bu tarz işleri pek haber olarak dillendirmiyor. Bu dava sonucuna karşı dava ve itiraz hakkı olmayan Shenzhen Baili firmasının ise nasıl bir yol izleyeceği henüz bilinmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir