Apple, Tüm Cihazlarında Büyük Güvenlik Açıkları Tespit Etti!

Apple, Tüm Cihazlarında Büyük Güvenlik Açıkları Tespit Etti!

Kötü haber: Apple, iPhone’dan Mac’e, Apple Watch’tan Apple TV’ye tüm cihazlarında tehlikeli sonuç güvenlik açıkları tespit etti.

İyi haber: Şirket tüm bu açıklar için eş zamanlı olarak yazılım güncellemeleri yayınladı. Bugün güne adım atar başlamaz yapmanız ihtiyaç duyulan şey kullandığınız Apple cihazlarının tamamı için gelen yazılım güncellemelerini yüklemek.

Apple‘ın bugün yayınladığı güncellemeler, iPhone 5 ve sonrası, 4’üncü jenerasyondan itibaren iPad; 6’ıncı jenerasyondan itibaren iPod için iOS 10.2.1; Safari; Windows için iCloud ve iTunes; Mac modelleri için macOS Sierra 10.12.2; Apple TV için tvOS 10.1.1; tüm Apple Watch modelleri için watchOS 3.1.3’ü yer alıyor.

Oldukça kapsamlı bu güncellemelerin tamamı, cihazlardaki güvenlik açıklarını onarmayı amaçlıyor. Wired dergisinin gündeme getirmiş olduğu gibi açıklar, saldırganların her bir işletim sistemini kernel öncelikleri sağlayarak istedikleri şekilde çalıştırmalarına, doğrusu hedefteki aygıtı ele geçirmelerine yol açabiliyor. Apple iOS 10.12.2 güncellemesinin detaylarını paylaştığı destek sayfasında, Kernel ve Webkit tarafında kötü fakatçlı yazılımların cihazlar için ciddi riskler oluşturabildiğini; bu tarz şeylerin bellek performansı ve sayfa yükleme şeklinde sorunlara yol açabileceğini açıklıyor. Apple’ın bu güncellemesindeki 11 güvenlik açığının dokuzunu Google’ın yıldız hacker takımı Project Zero tarafından tespit edildiği notlar içinde.

Apple yazılım güncellemesi, yeni MacBook Pro’nun bataryasıyla ilgili ciddi bir sorunu da düzeltmeyi fakatçlıyor. Yeni MacBook Pro, Apple tarihinde Consumer Reports tüketici raporları tarafınca tavsiye edilmeyen ilk aygıt olarak kayıtlara geçmişti. Buna sebep olarak cihazın farklı modellerinde gözlenen tutarsız pil performansı gösterilmişti. Apple’ın yazılım güncellemesi bu problemi da adreslemesiyle eleştiri.

Güncellemeler için bu sayfaya gidebilirsiniz. Bu yazılı iPhone veya iPad’inizden okuyorsanız, aletinızda Ayarlar-Genel-Yazılım Güncellemesi menüsünü bulun ve gelen iOS 10.2.1 güncellemesini yükleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir