Apple, iPhone ve iPad İçin Kendi GPU’sunu Kuruyor

Apple, iPhone ve iPad İçin Kendi GPU’sunu Kuruyor

Imagination Technologies bir şeyle ünlüdür: iPhone için grafik sağlayan şirkettir.

Fakat bugün, İmgelem, Apple ile olan uzun zamandır devam eden ilişkisinin aniden sona ereceğini açıkladı. Açıklamada, kıyafet, Apple’ın iOS cihazlarının kalbindeki PowerVR GPU’yu kendi tasarımının bir grafik yongasıyla yerini alacağını kabul etti.

Apple iPhone’u oluşturmaya başladığında, bir PowerVR GPU’yla eşleştirilmiş, genel olarak Samsung yapımı bir ARM sistemi kullandı.

Zamanla, çeşitli çip tasarım firmalarının satın alınması sayesinde Apple kendi silikonunu daha çok üretmeye başladı. Günümüzde A10 Fusion’daki PowerVR yongası, Apple’ın tüm kontrolü elinde tutmayan çok az sayıda bileşenden biridir.

Şirketin kontrol yolundaki eğilimi göz önüne alındığında, Hayal Kırma kararı muhtemelen kaçınılmazdı, ancak burada bir başka hikaye daha var olabilir. Üçüncü taraf analistler Linley Group, iPhone 7’nin iPhone 6S için kullanılan aynı PowerVR GT7600 GPU’sunu kullandığını tespit etti.

Bu silikon parçası, güçlü iken performansını çok uzun süre dayanamaz ve bileşeni aşırı ısınmayı önleyecek şekilde bastırır.

Apple, performans hedeflerine ulaşamayacakları zaman yonga üreticilerini çimdiklemek konusunda duyarsız olmaktan iyi bilir.

Sonuçta, şirket PowerPC CPU’larını terk etti çünkü  efsaneye göre  Intel ve X86 silikonları daha hızlı, IBM ve Motorola ayaklarını sürüklüyordu.

Açıkça, hayal gücünü artırmak için büyük bir darbe, ki bu da meseleyi mahkemeye götürmeyi planladığını açıkladı. Sonuçta, sıfırdan bir grafik platformu kurmanın büyük olasılıkla, Imagination gibi diğer şirketlerin patent aldığı teknolojiyi kullanması gerekiyor.

Ünlü tutkulu Apple da tedarikçilerinden birinde bu lisans anlaşmazlığıyla halka açılmaya olumlu bakmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir