Apple, iCloud şifre phishing’i önlemek için iOS ve macOS’a yeni bir Gizlilik simgesi ekliyor

Apple, iCloud şifre phishing’i önlemek için iOS ve macOS’a yeni bir Gizlilik simgesi ekliyor

Apple, yaklaşan iOS ve macOS sürümlerinde, şirketin kendi birinci parti uygulamalarından kişisel bilgilerinizi kullanmasını istediğinde görünecek yeni bir Gizlilik simgesi oluşturmayı planlıyor. Apple, zaten her iki işletim sisteminde de uygulamalar, konumlarını, takvimini, fotoğraf kitaplığını, kişilerini vb. Talep ederken kullanıcıları uyaran sayısız gizlilik önlemleri ve şeffaflık önlemleri içeriyor. Ancak bu yeni simgenin belirli bir amacı var gibi görünüyor: büyük olasılıkla kimlik avı girişimleri engellenecek şekilde tasarlandı.

Ekimde, geliştirici Felix Krause’den bir blog yazısı Apple’ın kendi versiyonuna benzer bir şifre istemi oluşturmak için samimi olmayan bir geliştiricinin ne kadar kolay olacağını gösterdiği zaman dikkatli bir dikkat gösterdi.


Felix Krause

Bazen iPhone’unuzun neden belirli bir saatte iCloud şifrenizi istediğini hemen açık değildir. Bazen görünüşte rastgele zamanlarda istendi. Dolayısıyla, kötü niyetli bir uygulamanın şirketin App Store onay sürecinde kaymayı başarması durumunda tüketicilerin sahte bir şifre talebinde bulunma ihtimalleri yüksek olurdu.

Bu Gizlilik simgesi, büyük olasılıkla en üstteki menü çubuğunda görünerek sistem seviyesinde görünür hale gelir; bu kesinlikle Apple’ın bir şifre girmesini veya kişisel olarak kabul edilen başka bir şeyi girmesini istemektedir. Onu göremiyorsanız, kritik şifreleri kısaltmadan önce duraklama nedeni olabilir. “Apple’ın yalnızca bu bilgileri, özellikleri etkinleştirmek, hizmetlerimizi güvence altına almak ya da deneyiminizi kişiselleştirmek için toplamak için kullandığı bu simgeyi her özellikte göremezsiniz” diyor Apple. Yeni Gizlilik uyarısı aşağıdakileri söylemek için devam ediyor:

Apple gizliliğin temel bir insan hakkı olduğuna inanmaktadır, bu nedenle her Apple ürünü şunlar için tasarlanmıştır:

Mümkün olduğunca cihazda işleme kullanın

Verilerin toplanması ve kullanılmasını sınırlama

Bilgileriniz üzerinde şeffaflık ve kontrol sağlama

Güçlü bir güvenlik temelinde kurmak

Gizlilik simgesi, iOS 11.3 ve macOS High Sierra 10.13.4’te yenidir. Her iki işletim sistemi güncellemesinin geliştirici betaları bugün halka açık betaları bir ara yarın takip edecek şekilde piyasaya çıktı. IOS 11.3, bu baharda tüm kullanıcılara sunulacak. iOS 11.3, Health uygulamasına eklenen sağlık kaydı ekleri, eski pillerle iPhone’lar için işlemcinin hızlandırılmasını kapatma yeteneği gibi yeni Animoji’yi ve daha fazlasını da içeriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir