Amazon ,ABD’nin en büyük üçüncü şirketi oldu

Amazon ,ABD’nin en büyük üçüncü şirketi oldu

Amazon.com, Perşembe günü çevrimiçi perakendeci, tatil sezonu için Başbakan hızlı nakliye kulübüne milyonlarca yeni müşteri çekti ve ABD vergi kanunundaki değişiklikler eklendiğinde, tarihinin en büyüğü olan 2 milyar doları aşan bir kar bildirdi. alt çizgi. Raporlar, çevrimiçi alışveriş devi ilk defa Microsoft’u üçüncü büyük ABD şirketi haline geldi.

Nasdaq’ta daha önce yüzde 4’lük bir düşüşün ardından hisse senetleri genişlemiş ticarette yüzde 6’dan fazla yükseldi.

MarketWatch, Amazon’un% -0.07 payı ile% 2.6 artışla 1.451.05 $ rekor seviyesine yükseldiğini ve piyasa değerinin 17.69 milyar $ artışla 702.46 milyar $ seviyesine yükseldiğini bildirdi. Microsoft’un MSFT hisselerini MSFT’ye% 0.10 oranında artırarak% 1.6 artışla 10.78 milyar dolar piyasa değeri elde ettiğini ancak sadece 699.22 milyar dolara çıktığını belirtti.

Seattle merkezli Amazon hızlı nakliye yöntemini kullanıyor; televizyon şovları kendi web sitesine özgü ve yüksek harcama yapan Prime üyeleri çekmek için ses kontrollü Alexa cihazları gibi yeni teknolojilere giriyor. Amazon, geçen yıl 13,7 milyar dolar kazanmış olduğu Whole Foods Market’teki fiyat indirimlerinin de bakkal satışlarını kazanmasına yardım ettiğini söyledi.

Dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi, net karın 1.86 milyar dolara, dördüncü çeyrekte 31 Aralık’ta sona eren 3.75 dolarlık net karın iki katından fazla bir artış gösterdiğini açıkladı. Karı, Aralık ayında geçirilen ABD Cumhuriyet vergi yasasından geçici 789 milyon dolarlık bir destek aldı. Thomson Reuters’e göre analistler hisse başına sadece 1,85 dolar bekliyorlardı .

GBH Insights analisti Daniel Ives, “Bu Amazon için başka bir patlama mahalliydi” dedi. “Perakende satış sezonunda şirketin tatil sezonu satışlarının yaklaşık% 50’sini yakalamak için baktığımız için perakende satış gücü göze çarpıyordu.”

Beklendiği gibi, ABD Şükran Günü tatilinden önce Yeni Yıl’a kadar geçen süre, Amazon’un en büyük gelir kaynağıydı. Üç aylık dönemde satışlar yüzde 38 artarak 60,5 milyar dolara çıktı ve tahminler geçildi.

Şirketin hızlı teslimatı, iki saatlik Prime Now hizmeti gibi, tatil amaçlı alışveriş yapanların büyük kutu satıcılarının kalabalığından kaçınmaya istekli olmalarını sağladı. Prime, geçen çeyrekte bir hafta içinde sadece 4 milyondan fazla kayıt yaptı ve üyelik ücretlerinden elde edilen gelir% 49 artarak 3,2 milyar dolara ulaştı.

Şirketin Cowen & Co analistlerine göre, söz konusu rakamın kısmen bu çeyrekte yükselmesi bekleniyor çünkü şirket son zamanlarda Ay’tan başlayarak Prime planların ücretini yükseltti ve bu oran abonelerin yüzde 30’unu etkiliyordu. Bazıları 60 milyon, ya da yarı yarıya tüm ABD hane halklarının Başbakan aboneliklerine sahip olduğu tahmin edilmektedir.

Reklam ve diğer gelirler yüzde 62 artarak 1,74 milyar dolara yükseldi.

Amazon’un finans sorumlusu Brian Olsavsky analistlerle yaptığı görüşmede, reklamcılığın şirketin artan kâr marjında ​​”önemli katkıda bulunan” olduğunu söyledi. Perşembe günü Alphabet Inc’in Google’ı, karşılaştırıldığında 27,2 milyar dolarlık reklam geliri bildirdi.

Belki de son çeyreğin sürpriz yıldızı Amazon’un ses yardımcısı Alexa’ydı ve şirketin Echo hoparlörlerine ve Fire TV oyuncularına gömülmüştü. Ayrıca bazı otomobiller ve ev araç gereçleri de vardı. Olsavsky, milyonlarca Amazon müşterisinin Alexa ile mal sipariş ettikleri gazetecilere yaptığı ayrı bir telefon görüşmesiyle yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, yaptığı açıklamada, “2017’de Alexa’ya ilişkin tahminlerimiz çok iyimser ve biz onları aşmış bulunuyoruz” diye ekledi. “Bu büyüklükte olumlu sürprizler çok sık görmüyoruz – bizi ikiye katlamamızı bekliyoruz.”

Amazon’un hisse senedi, S & P 500’ün performansını geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğinin başlangıcından bu yana Perşembe gününün sonuna doğru neredeyse yüzde 50 artarken S & P’nin yüzde 12 artışla karşılaştırması yaptı.

Hisse senetleri birçok akranın primiyle ödüllendirilir. Hisse senedi fiyat-kazanç oranı, örneğin cloud computing rakibi Microsoft Corp’un yaklaşık 12 katı.

Büyük işletmeler için veri ve bilgi işlem konularında Microsoft ile anlaşmaya varan Amazon Web Hizmetleri (AWS), kar marjının üçüncü çeyrekten itibaren genişlediğini gördü.

Baird Equity Research analisti Colin Sebastian, araştırma notunda “artan rekabete rağmen platform gücünün bir işaretiydi” dedi.

AWS, satışlarında yüzde 45 artışla 5,1 milyar dolara çıktı.

Amazon, cari çeyrekte işletme kârı 300 milyon ila 1 milyar dolar arasında olmasını beklediğini açıkladı. Analitik firma FactSet’e göre analistler 1,5 milyar dolar bekliyorlardı.

Amazon’un Olsavsky, “Hala ağır yatırım modundayız” diye gazetecilere verdiği demeçte.

Şirket, düşük kar marjı ile çalışmaktan dolayı ünlendi. Ancak, yeni hizmetlere ve yeni sanayilere girme konusundaki büyük bahisleri, artık dünyanın en zengin adamı olan kurucusu Bezos da dahil olmak üzere son on yılda hissedarların kazançlarını elde etti.

Amazon, çok çeşitli alanlarda harcama yapmaya devam ediyor. Perakende satış alanını ABD başta olmak üzere özellikle Hindistan’da genişletiyor ve dördüncü çeyrekte uluslararası işletme kayıplarını neredeyse 919 milyon dolara iki katına çıkardı. Whole Foods Market’ten işçi akışı ve işe alım eğlencesi sayesinde Amazon’un küresel personel sayısı bir yıl önce 566.000 tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışanıyla% 66 yükseldi.

Ve bu hafta başlarında JPMorgan Chase & Co ve Berkshire Hathaway Inc. ile yüz binlerce çalışanının sağlık masraflarını nasıl azaltacağını belirlemek için bir ortaklık yaptıklarını açıkladı.

Şirket, eserlerinde “Yüzüklerin Efendisi” için prequel bir televizyon dizisi ile bu yıl da video içeriğine daha fazla harcama yapmayı planladığını açıkladı. Analistler Amazon’un 2017’de 4,5 milyar dolar harcadığını tahmin ediyorlar.

Wedbush Securities analisti Michael Pachter, “Gelirler ve marjlar beklentileri büyük ölçüde aştı ve maliyet kontrolü çok etkiliydi,” diyen Wedbush Securities analisti Michael Pachter, “2018’de çok daha fazla harcama yapacakları açık” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir