3D Baskılı Bir Yama Kalp Krizinden Kurtarmanıza Yardımcı Olabilir

3D Baskılı Bir Yama Kalp Krizinden Kurtarmanıza Yardımcı Olabilir

Bilim adamları, kalp krizi sonrasında kalp dokusunu kolaylıkla kurmanın hayalini kurdu, ancak her zaman zorlandı: örneğin, gerçek dokunun kompleks yapılarını çoğaltmak hiç de anlamsız bir hedeftir.

Bununla birlikte, görünürde bir çözüm olabilir. Araştırmacılar, yaralı kalp dokusunu iyileştirebilen 3B baskılı hücre yaması üretti.

Ekip, kalp dokusunun doğal proteinlerinin 3D taramasında geliştirilen bir matriste kök hücreleri (yetişkin insan kalp hücrelerine dayanan) uydurmak için lazer tabanlı bioprinting kullandı.

Bu hücreler büyüdükçe, matris sadece düzenli kalp dokusu yapılarını (1 mikrona kadar) çoğaltmakla kalmayıp aynı zamanda senkronize olarak atmaya başladı. Ve erken sonuçlar çok umut vericidir.

Ekip bir fare üzerindeki yamasını test ettikten sonra, kemirgenlerin kalbi 4 haftalık bir süre içinde işlevsel kapasitede “önemli bir artış” gördü.

Dahası, sonunda kalbe sızdı – ekibin iyi bir uyum olduğundan emin olmak için takip işlemleri yapmak zorunda kalmadı.

Doğal olarak, bir fare kalbi daha büyük bir insan kalbinden daha kolay düzeltilebilir.

Araştırmacılar bunu zaman meselesi olarak görüyorlar. İnsan ölçekli yamaların “önümüzdeki birkaç yıl içinde” uygulanabilir olması gerektiğine inanıyorlar.

Eğer öyleyse, bir kalp krizinden kurtulmak sadece bazı özel baskılı dokuları yerleştirmek ve sağlığınızın iyileşmesini beklemek meselesi olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir