Yazar Beki İkala Erikli’yi öldürmüştü! Sinem Koç’un cezası belli oldu

Yazar Beki İkala Erikli’yi öldürmüştü! Sinem Koç’un cezası belli oldu

‘Meleklerle Yaşamak’ adlı kitabın yazarı ve yaşam koçu Beki İkala Erikli’yi öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Sinem Koç, ‘Tasarlayarak öldürme’ suçundan İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesince yapılan yargılamada ağırlaştırılmış müebbet hapse, ‘Ruhsatsız silah bulundurmak’ suçundan ise 1 yıl ve 600 lira adli para cezasına çarptırılmıştı. Karara ilişkin yapılan itirazın ardından dosyayı inceleyen Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, hükmün bozulmasına karar vermişti. Bozma kararında, sanık Sinem Koç’un akıl hastalığının bulunup bulunmadığına dair alınan raporlar arasında çelişki olduğu kaydedilmişti. Bozma kararının ardından yeniden görülen duruşmada mahkeme, sanık Koç hakkında hazırlanacak olan raporun beklenmesine karar vererek duruşmayı ertelemişti.

Sanık Sinem Koç’un yargılanmasına devam edildi. İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık Sinem Koç SEGBİS yolu ile bağlanırken, tarafların avukatları katıldı. Duruşmada, sanık Sinem Koç hakkında Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporda cezai ehliyetinin tam olduğu kaydedildi.

SAVCILIK MÜTAALASINI AÇIKLADI

Cumhuriyet savcısı duruşmada mütalaasını açıkladı. Savcılık mütalaasında, maktul Beki İkala Erikli’nin yazmış olduğu kitabı sanığın okuduğunu, seminere katıldığını ve bunlardan olumsuz etkilenmesi nedeniyle maktulü öldürme planı yaptığını belirtti. Maktulün olay günü çalışma ofisinin olduğu binaya geldiğinin anlatıldığı mütalaada, asansör beklerken sanığın maktule arkasından yaklaştığı ve yakın mesafeden sırtına bir el ateş ettiği, yere düşen maktule peş peşe ateş etmeye devam ettiği kaydedildi. Mütalaada, sanığın annesinin 155’i arayıp, maktulü kızının öldürmüş olabileceğini söyleyerek ihbarda bulunduğu anlatıldı. Adli Tıp Kurumu raporuna göre sanığın cezai ehliyetinin tam olduğunun anlatıldığı mütalaada, ‘tasarlayarak öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi talep edildi.

Sanığın cezalandırılmasını talep eden müştekiler avukatı, olaydan bir gün sonra ‘şeytanı öldürdüm’ diye basına açıklama yapması nedeniyle hakkında indirim uygulanmamasını istedi.

‘KENDİMİ ÖLDÜRECEKTİM’

Beki İkala Erikli’nin yazdığı kitabın etkisinde kaldığı belirten sanık Sinem Koç, “Eylemimi bu nedenle gerçekleştirdim. Kendimi öldürecektim. Silahı da bu nedenle aldım. Olaydan çok pişmanım. Vicdanınıza sığınıyorum” ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, sanık Sinem Koç’u ‘tasarlayarak öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırarak, tutukluluk halinin devamına karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Beyoğlu, Kabataş Ömer Avni mahallesi İnebolu Çıkmazı’nda bulunan Saadet Apartmanı’nda 15 Aralık 2016’da meydana gelen olayda, yaşam koçu ve yazar Beki İkala Erikli, işyerinin bulunduğu apartmana girdiği sırada silahlı saldırıya uğramıştı. Saldırı sonrasında kaçan Sinem Koç, Küçükçekmece’de annesiyle birlikte kaldığı evde yakalanmıştı. Polis tarafından gözaltına alınan Koç, çıkarıldığı mahkemece 17 Aralık 2016’da tutuklanmıştı. 30 Mart 2017’de görülen ilk duruşmada savunma yapan Sinem Koç, kitaptaki mesajlardan etkilenerek bir yıl boyunca etrafında mesajlar aradığını belirterek “Her gece ruhlar görüyordum. Örümceklerin vücudumda gezip tükürdüğünü görüyordum. Saçlarımı tarayamaz, hiçbir işi yapamaz hale geldim. Bu halimden kitabın yazarının sorumlu olduğunu düşünüyorum” demişti. Sanık Sinem Koç 29 Mayıs 2018 tarihli duruşmada, “Kasten tasarlayarak adam öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Sanık Koç, “Ruhsatsız silah taşıma” suçundan da 1 yıl hapis ve 600 TL adli para cezasına çarptırılmıştı. Ancak Yargıtay 1. Ceza Dairesi yerel mahkemenin kararını, Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden alınan rapor ile Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas ve 4. Adli Tıp İhtisas Kurulu’ndan alınan raporlar arasında çelişki bulunduğu, sanığın Adli Tıp üst Kurulu’na gönderilerek muayenesi yapıldıktan sonra hukuki durumunun belirlenmesi gerekirken eksik inceleme ile hüküm kurulması nedeniyle kararın bozmuştu.

(İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir