Yapraklar Pil Ömrünü Uzatabilir

Yapraklar Pil Ömrünü Uzatabilir

Daha uzun pil ömrü vaad eden pek çok keşif olmuştur, ancak ilhamını doğadaki en yaygın yapılardan birinde almaya nadiren rastlanmaktadır: Bilim insanları, bitki yapraklarındaki besin öğelerinin akışını optimize eden gözenekli bir malzeme hazırladılar.

Ekip, çinko oksit nano parçacıklarını, bir yaprağın içinde beklediğiniz gibi davranan çeşitli boyutlardaki gözenekli ağlara yerleştirmek için buharlaştırmaya dayalı bir süreç kullandı, böylece gerekli enerjiyi en aza indirgeyerek malzeme transferini en üst düzeye çıkardı.

Lityum pil elektrotlarında, yaprak benzeri teknik yalnızca pil ömrünü etkileyen şarj ve boşaltma işlemlerini iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda elektrodların üzerindeki gerilimi de azaltır.

Piliniz hem şarjdan fazlasını (25 kat daha fazla kapasite) sıkıştıracak, daha hızlı şarj edebilecek ve kullanım ömrünü uzatacaktır.

Aynı yaklaşım, bir gaz sensörünün performansını ve ışığı kullanarak bir boya parçalayan bir fotokatalizör işlemi geliştirdi.

Pek çok pil ile ilgili atılımlarda olduğu gibi, üzerinde durulması gereken bir soru var: bunu bir nakliye ürününe nasıl çevireceğiniz.

Çinko oksit egzotik bir madde değildir, ancak yine de nano partikül ağlarını seri üretmenin bir yoluna ihtiyacınız olacaktır.

Teknoloji çok fazla vaat ediyor, ancak telefonunuzun uzun ömürlü bir şampiyonu olabilmesi uzun bir süre olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir