Wikipedia Kapatılma Sebebi Açıklandı

Wikipedia Kapatılma Sebebi Açıklandı

Türkiye, çevrimiçi özgürce konuşma konusundaki çabalarını hızlandırmış olabilir . Ülke , Türk hükümetinin militan gruplarla koordinasyonda olduğunu iddia eden yazılara izin vererek Wikipedia’yı “smear campaign” (smear kampanyası) yürüttüğü için engelledi.

Hükümet, Wikipedia şartlara uyarsa kısıtlamaları kaldıracaklarını açıkladı ancak işbirliği iddialarının doğru olmadığına dair kanıt bulunmadıkça bunun olması muhtemel değildir.

Jimmy Wales ve Wikimedia Vakfı, raporlamada gerçeği korumaya kararlıdır ve bu , politikacılara gurur verici olmaktan daha az makale göndermek demektir.

Buna göre, Wikimedia Vakfı, Wikipedia’yı Türkiye’de tutmanın “taahhütü” olduğunu belirtiyor. Kararın “yargısal incelemesi” için bastırıyor. Aşağıdaki tam ifadeyi okuyabilirsiniz.

Yasak, Wikipedia ekibi kaybolmayı reddetse bile sonsuza kadar tutunamayabilir. Yasağın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 24 saat içinde mahkemeye gitmesi gerekiyor ve mahkeme yasağın yapışıp tıkılmadığına karar vermek için iki gün sürüyor.

“Wikimedia Vakfı, 29 Nisan Cumartesi günü itibariyle Wikipedia erişiminin Türkiye’de engellendiğini öğrendi. Wikipedia, dünyadaki gönüllüler tarafından yazılan yüzlerce dilde zengin ve değerli, tarafsız ve güvenilir bir kaynak kaynağı. Vikipedi’nin Türkiye’de güvenen milyonlarca insanın kullanımına sunulmasını sağlamak Bu amaçla Wikipedia’ya erişimi etkileyen kararın adli incelemesine başvurmak için dış avukatla aktif olarak çalışıyoruz ve sorunun derhal çözülebileceğini umuyoruz “dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir