Webrazzi okuyucuları, 1. yılında Amazon Türkiye’yi değerlendirdi

Webrazzi okuyucuları, 1. yılında Amazon Türkiye’yi değerlendirdi

Dün sizlerle Türkiye’deki 1. yılını dolduran Amazon’un beklentileri karşılayı karşılamadığıyla ilgili fikirlerimizi paylaşmıştık. Amazon’un sessiz sedasız Türkiye’de markalarını tescil ettirdiğini ve yaklaşık 6 ay sonra ise Amazon’un Amazon.com.tr adresinden ülkemizde resmen hizmet vermeye başladığını sizlere aktarmıştık.

İlk izlenimlerinde kullanıcıları mutlu etmeyen ve hizmete başladıktan 1 yıl sonra bile bize göre beklentileri tam olarak karşılamayan Amazon Türkiye ile ilgili Webrazzi okuyucularının da fikirlerini öğrenmek istedik. Yaptığımız anket sonrasında karşımıza ilgi çekici sonuçlar çıktığını söyleyebiliriz.

Okuyucularımıza, Amazon.com.tr’den alışveriş yapıp yapmadıklarını sorduğumuzda toplamda %56’lık bir kesimin alışveriş yaptığını, %43’ün ise yapmadığını görüyoruz. 

Alışveriş yapanların memnun kalma oranlarının ortalaması 5 üzerinden 3.8 olarak karşımıza çıkıyor. Çok memnunum diyenlerin oranının %48, hiç memnun kalmadım diyenleri oranının ise %13 olduğunu belirtelim.

Alışveriş yapmayanlara niçin alışveriş yapmadıkları sorduğumuzda %44 ile ilk sırayı, aradığım ürünü bulamadım cevabı alıyor. Onu %42 ile fiyatların yüksekliği, %14 ile Amazon.com.tr’den haberi olmayanlar, %2 ile teslimat süresi uzunluğu ve %2 ile ödeme çeşitliliğinin yetersiz oluşu izliyor.

Alışverişlerinden memnun kalanlara niçin memnun kaldıklarını sorduğumuzda ise ilk sıranın %56 ile teslimat zamanına ait olduğunu görüyoruz. %54 ile ikinci sırayı fiyatlar oluştururken onu %32 ile teslimat koşulları, %14 ile ürün çeşitliliği ve %11 ile ödeme çeşitliliği izliyor.

Sonuç olarak Webrazzi okuyucuları için Amazon.com.tr’den memnuniyetin ortalamanın üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Ama hala alışveriş yapmayan önemli de bir kitle bulunuyor.

Amazon Türkiye

Webrazzi Insights
Son Insights İçerikleri
KOBİ’lerin dijital ödemeleri benimsemesi, POS sağlayıcılarına yarıyor
Yeni Nesil Bankacılık [Araştırma Raporu]
WarnerMedia, dijital yayıncılık savaşlarında şansını artırıyor

Son Insights Raporları
Yeni Nesil Bankacılık [Araştırma Raporu]
Sigorta Sektöründe Yapay Zeka [Rapor]
FMCG’de Öne Çıkan Trendler [Rapor]

Insights hakkında detaylı bilgi
Şirketinizin Insights hesabı var mı?

0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir