Veri Girişi Görevlerini Daha Keyifli Hale Getirme

Veri Girişi Görevlerini Daha Keyifli Hale Getirme

Zamanının tümünü veya çoğunu veri girişi yaparak harcarsanız, kendinizi motive etmek zor olabilir.

Bir sürü zihinsiz işi yapmak zorunda kalacağınız zaman, gün işinizi iyi hissetmemen asla sürükleyemez.

Yakında ipuçları listesinden göreceğiniz gibi, veri girişi daha keyifli bir iş yapmak imkansız değildir (ancak bazen böyle görünebilir).

Her şeyden önce ve en önemlisi şunu belirtmek isterim ki, sizin için öncelikli olmayan bu işi yapabilecek stajyerlere veya küçük takım üyelerine erişebiliyorsanız bunları kullanın!

Daha fazla düşünce odaklı çalışma için kendi zamanınızı kaydedin.

Gençler ve stajyerler, eğer şu anda 10 veri tablosu ile ayrılırsanız, orada bekleyin. Bu şu anda en sevdiğiniz iş olmayabilir, ancak materyalin yeniden başlaması önemlidir.

Bu arada, veri girişinizi daha eğlenceli hale getirmenin altı yolu vardır.

1. Favori Müziklerinizi Dinleyin

Birkaç çalışma, bir görevi yaparken performansınızı iyileştirmenin en iyi yollarından birinin müzik dinlemesidir.

Ofis ortamında yapılan bir çalışmada, insanların yüzde 88’i en yüksek doğruluk oranlarına ulaştı ve yüzde 81’i müzik dinlerken en hızlı çalıştı.

Duyduğunuz türden müzik de aldığınız sonuçları etkileyebilir.

Örneğin, pop müzik, işin tamamlanma hızını artırma eğiliminde; klasik müzik, hataları azaltmak ya da matematik becerileri gerektiren sonuçları ve yazım hatalarını azaltmak için dans müziğiyle sonuçları iyileştirmek için iyi bir seçenekti.

2. Yaptıklarınıza Odaklanın

Bir bilgisayar ekranına bakmak ve doldurmanız gereken hâlâ bitmeyen bir boş satır çizgisini görmek, ruh halinize bir damper koymanın en hızlı yollarından biridir ve verilerinizle hiçbir zaman yapılmayacakmış gibi hissetmenizi sağlar.

Bunun yerine, kendinize farklı bir bakış açısı kazandırmaya ve şimdiye kadar yaptıklarına dikkat çekmeye zorlayın.

Belki de doldurmanız gereken 350 satırınız var, ancak geçen saatte zaten 300’ü geçtiniz. Farkında olmak, çöküntüsünden kurtulmanıza ve daha çok hevesli olmanıza yardımcı olmalı.

3. Arka planda bir Podcast koyun

Çalışırken müzik dinlemek sizin için bir şey değilse, bunun yerine bir soundtrack oluşturmak için podcast’leri kullanmayı düşünün. Feminizmden şarkı yazarlığına kadar hemen hemen her konuda mevcut. Podcast’ları en son haberleri takip etmek veya gülümseten bazı komik materyalleri bulmak için de kullanabilirsiniz.

Veri girişi çalışmalarınıza biraz eğlenmek için, gerçekte olanlardan bahseden insanlar tarafından yapılan gerçek hayatta podcast’leri bulun.

4. İyi bir Çalışma Ortamını Korumak İçin Araçları ve Ekipmanları Kullanın

Araştırma, transkripsiyon ve transpozisyon hatalarını, tekrar eden çalışma türlerinde en yaygın olanı gösteriyor.

İşvereninizin hataları azaltmak için, örneğin bir vardiyadaki insanlar sıkıntıya düşmediğini hissettirmeden veya onlardan daha hızlı çalışmaya ittiğinden veya işçilere düzenli aralar vermesini gerektiren yeterli sayıda çalışana sahip olmayı sağlamak gibi şeyleri yapmak için yapabilecek şeyler vardır.

Veri girişi işini serbest çalışan yaparsanız ne olur? Bu durumda, bir işverenden gözetleme imkânı yoktur ya da hiç gözlemlemezsiniz ve bilmeden yalnızca kendinizi rahatsız edici olmayan bir çalışma ortamına izin vermeye zorlayabilir, ancak aynı zamanda hatalar olasılığını da arttırır.

Her durumda, çalışırken sizi mümkün olduğunca rahat tutan ekipmanlara yatırım yapmanız önemlidir. Ergonomik bir koltuk ve bileklerinizi kullanırken kullandığınız şekilde hizalanmasını sağlayan bir klavye iyi birer örnektir.

Hatayı özlediğiniz hataları vurgulayan araçlar satın almak ya da bir belgenin belirlenmiş alanlarına defalarca yapıştırmanız gereken metne erişmeyi kolaylaştıran pano yöneticilerini deneyebilirsiniz.

Eksik olmanızı mümkün kılan şeylere erişebilme, işinizi otomatik olarak daha keyifli hale getirecektir.

Bu yardımcıları kullanarak üretken bir ritime girmeyi ve gözden kaçtığınız yorgunluk veya hatalarla yavaşlamamayı daha kolay bulacaksınız.

5. Yeni Bir Yerde Çalışmak

Veri girişi yapma konusunda en iyi şeylerden biri, internet erişimi olan neredeyse her yerde ve dizüstü bilgisayarınızın güç kablosu için bir çıkış yapabilmenizdir. Bilinmeyen bir yerde şeyler yapacağınıza karar vererek gününüzü kusursuz hale getirmeyi deneyin.

Geçtiğimiz birkaç haftaya göz atmak istediğin yeni bir yerel kahvede ortamın neye benzediğini görebilir ya da diğer adanmış insanlarla dolaşmanızı sağlayan birlikte çalışan bir tesiste yer ayırtabilirsin.

6. Sürekli olarak gelişmek için kendinize meydan okuyun

Belki de veri girişiyle sıkıldığınızın nedeni, yukarı hareketlilik için yer bulamayan bir iş olarak görmenizdir. Bununla birlikte, yaptığınız şeyle ilgili her şeyi bildiğinizi düşünüyorsanız bile, durum böyle değildir. İyileştirme ulaşabilmeniz için her zaman mümkündür.

Kısa vadede, mini hedefler belirleyin ve belirli bir süre boyunca belli bir miktarda işe girip girmeyeceğinize bakın.

Ayrıca, kötü alışkanlıkları kırmak veya verimliliğinizi artırmak için uzun vadeli bir perspektif ve araştırma yolları benimseyin, böylece veri girişi konusunda mümkün olduğunca düşündüğünüzden daha iyi olursunuz.

Bir iyileştirmenin bir süreklilikte olduğu düşüncesini koruduğunuzda, işinize bir gamasyon öğesi ekleyebilir ve rekabetçi çizginizi besleyebilirsiniz.

Bu ipuçlarından bugün yararlanmaya ve bunları çalışmalarınıza dahil etmeye başlayın.

Kendinizi veri girişi sorumluluklarına ayırırken, yenilenmiş bir güç ve amaç duygusu yaşamaya başlayınca, kısa sürede şaşırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir