Vakıf Katılım Bankası bilgisayar korsanlarının hedefi oldu

Vakıf Katılım Bankası bilgisayar korsanlarının hedefi oldu

Siber saldırganların hedefi şimdi de Vakıf Katılım Bankası oldu. Bankanın internet sitesine yapılan saldırı sonucunda döviz kurlarına müdahale edilmeye çalışıldı. Bankadan yapılan açıklamaya göre saldırı hemen fark edilip gerekli önlemler alında. Yapılan açıklamada saldırı sırasında herhangi bir döviz işleminin yapılmadığı belirtildi.

Vakıf Katılım Bankası siber saldırıya uğradı

Bankanın kurumsal web sitesine siber saldırı gerçekleştiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“10 Eylül 2018 tarihinde kurumsal web sitemizde bilgilendirme amaçlı yayınlanan döviz kurlarımıza yönelik, 9 Temmuz 2018 tarihindeki kurlarımızı gösterecek şekilde bir siber saldırı düzenlenmiş, saldırı çok kısa sürede püskürtülmüştür. Bankacılık sistemlerimiz (mobil ve internet şubemiz) saldırıdan olumsuz etkilenmemiş olup, bu sürede gerçekleşen herhangi bir döviz alım-satım işlemi de bulunmamaktadır. Yapılan müdahale neticesinde kurumsal web sitemiz stabil hale getirilmiştir.”

Yukarıdaki açıklama bankanın resmi Twitter hesabından yapıldı.

pic.twitter.com/9PTDuTE7xs

— Vakıf Katılım (@VakifKatilim) 10 Eylül 2018
Daha önce Halk Bank’ta da benzer bir durum yaşanmıştı

Geçtiğimiz günlerde Halk Bank’ta da benzer olay gerçekleşmiş ve döviz kurları daha düşük gösterilmişti. Olayın meydana geldiği tarihte düşük kurdan yapılan tüm satışlar iptal edilmiş ve gerekli soruşturma başlatılmıştı.

Microsoft: Rusya siber saldırı gerçekleştirdiGüvenlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir