eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Uzayda Yüreyen İlk İnsan Olan Alexei Leonov Hayatını Kaybetti

Uzayda Yüreyen İlk İnsan Olan Alexei Leonov Hayatını Kaybetti

Rusya’nın Tass Haber Ajansı’nın haberine göre uzayda yürüyen ilk kişi olan Alexei Leonov, 85 yaşında hayata veda etti. Rus kozmonot, 1965 yılında Voskhod-2 görevinde ilk uzay yürüyüşünü gerçekleştiren insan olarak biliniyor. Bu uzay yürüyüşü, 12 dakika 9 saniye sürmüş ve Leonov, uzay aracından 15 metre kadar uzaklaşmıştı.

Leonov, kozmonot olmadan önce askeri pilot olarak eğitim gördü. İki kez Sovyetler Birliği Kahramanı madalyası aldı. Rus kozmonotun aldığı bu ödül, Rus devletinin en prestijli ödüllerinden birisi. Leonov’un adının verildiği bir Ay krateri de bulunuyor. Leonov, Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bir yıl sonra 1992’de emekli olmadan önce diğer kozmonotları eğitmeye yardımcı olmuştu.

Alexei Leonov, uzay yürüyüşü sırasında 6 kilo vermişti:

Yaptığı tarihi uzay yürüyüşü sırasında giysisinin içerisine giren hava yüzünden rahat hareket edemeyen ve bu yüzden fotoğraf çekemeyen kozmonot, giysisinde bulunan supabı açarak havayı boşaltmıştı ancak fazla hava, ayaklarından boşalması gerekiyorken baş kısmından dışarı atılmıştı. Leonov, bu yüzden terden 6 kilo verdiğini açıklamıştı.

Yerel basında çıkan haberlere göre Leonov, yaşlılığa bağlı rahatsızlıklar nedeniyle uzun süredir Moskova’daki Burdenko Hastanesi’nde tedavi görüyordu ve oldukça ağır hastaydı. Şeker hastalığı sebebiyle ameliyat olan kozmonot, şubat ayından beri tedavi görüyordu.

Kozmonotun ölüm haberi, dünyanın dört bir yerindeki uzay örgütleri tarafından da üzüntüyle karşılandı. NASA, “Uzay boşluğuna girme girişimini ve bugünkü uzay istasyonu bakımını mümkün kılan faaliyetleri Leonov başlatmıştı” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir