Uber’s ‘Hell’ Programı, Lyft Sürücülerini Takip Etti ve Hedef Aldı.

Uber’s ‘Hell’ Programı, Lyft Sürücülerini Takip Etti ve Hedef Aldı.

Lyft’in ikinci sırada kalmasını sağlamaya çalışırken Uber, rakibinin sisteminde bir savunmasızlığı sömüren bir program yürüttüğü bildirildi.

The Information’e göre, “Cehennem” adlı gizli yazılım tabanlı program, en sadık rakibinin sürücüleri üzerinde 2014’ten 2016 yılının başında başını belaya soktu.

Buna “Tanrı Görünümü” ya da “Cennet” e karşılığı olarak Cehennem deniyor, “Uber’in kendi sürücülerini ve yolcularını izleyen şirket içi uygulaması.

Kurumsal çalışanlar için yaygın olan God View’in aksine, seçkin veri bilimcileri ve personelle birlikte yalnızca üst düzey yöneticiler Cehennemi biliyordu.

Program görünüşte Uber sahte Lyft binici hesapları oluşturmaya karar verdiklerinde başlıyor ve rakibinin sistemini şehir çevresindeki çeşitli yerlerde olduklarını düşünerek aldatıyor.

Bu sahte biniciler, Uber’e bir şehrin ve Lyft’in içindeki tüm sürücülerin tüm manzarasını vermek için bir tabloya yerleştirildi. Sonuç olarak, şirket, rakibinin en yakın sürücülerinden sekizine kadar sahte binici başına bilgi görebilir.

Uber, rakiplerinin arabalarına bakarken Lyft’in sürücülerinin, kendi belirteçleri gibi hiçbir zaman değişmeyen özel numaralı kimliklerle tanımlandığını fark etti.

Bu, Cehennem çalışan ekibin her bir sürücünün alışkanlıklarını öğrenmesine ve bu da hangi sürücünün “iki kez uygulama” yaptığını anlamasına yardımcı oldu.

Diğer bir deyişle, kendileri için sürülen Lyft sürücülerini tespit etmek için toplanan verileri kullandılar.

Travis Kalanick ve seçilmiş çalışanları daha sonra, çift çalışanların kendileri için araba kullanmaya ikna etmek için bir plan uyguladılar.

Birincisi, Cehennem programı yalnızca Uber’e doğru yola çıkanlara kıyasla çift atölyelere daha fazla binici gönderirdi. Ardından, şirket onlara haftada belirli sayıda sürüş yapmak için özel ikramiyeler verecekti.

Programın verilerini göz önüne alındığında, Lyft sürücülerinin yüzde 60’ının ikili olarak başvurduğunu ortaya koyan Uber, ikramiye olarak haftada on milyonlarca dolar kazandı. Açıkçası, o yıllara Uber ile takılıp kalmak için sadakat ödemezdi.

Lyft, bir milyarı büyüdükten ve daha fazla şehre doğru genişlemeye başladıktan sonra, program 2016’da sona erdi. Programın bonus masraflarının çatıyı atmasına neden olurdu.

Yine de, Kalanick görünüşe göre, hala aktifken onu koştuğu için övgüde bulundu ve şirketinin “koşuşturma” kültürünü mükemmel bir şekilde yerleştirdiğini yorumladı.

Hala Uber’in açıklama talebine yanıt bekliyoruz.

Lyft’e gelince, bir sözcü The Information’e “Biz rekabetçi bir sektördeyiz” dedi ancak doğruysa, bu iddialar çok önemlidir. ” Uber ile geçmişte bir araya gelen birkaç hukuk firması da yayında, şirketin sözleşme ihlali, haksız ticari uygulamalar, ticari sırları kötüye kullanma ve federal Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Kötüye Kullanım Yasası’nın ihlali de dahil olmak üzere bir dizi iddia ile yüzleşebileceğini söyledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir