eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Araştırmacılar Kara Mayınlarını Açığa Çıkarmak İçin Floresan Bakterileri Üretiyorlar

Araştırmacılar Kara Mayınlarını Açığa Çıkarmak İçin Floresan Bakterileri Üretiyorlar

Savaşın birçok trajediden biri, çatışmaların resmen sona erdikten sonra uzun süre devam eden tehlikelerdir, tehlikeli bölgeler, aktif, ölümcül mühimmatla boğuşulmuş mayın tarlaları gibi.

Gömülü mayınlar, tüm dünyadaki eski savaş alanlarının yakınında bulunan sıradan insanların hayatlarını tehdit ediyor ve onları silahsızlandırmak daima tehlikeli bir çaba olmuştur.

Şimdi, Kudüs İbrani Üniversitesi’ndeki araştırmacılar mayın tarifi yapmayı kolaylaştırmak ve daha güvenli yapmak için bir yol üzerinde çalışıyor.

Hayır, hüner daha iyi bir metal dedektörü oluşturmak değil, ölümcül patlayıcıların varlığında parlayan bakteri yetiştirmektir.

Kudüs İbrani Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından hazırlanan bir makale, eski kara mayınlarından sızan patlayıcı buharları algıladığında flüoresan sinyali veren özel olarak tasarlanmış bakteriler kullanan bir sistemi anlatıyor.

Bu sinyal, gömülü mayınların yerini belirleyebilen bir lazer tarama sistemi ile alınabilir. Lazer tarama kısmı uzaktan kumanda edilebilir, çünkü sistem algılama işleminin büyük bir bölümünde insan elementini potansiyel olarak kaldırabilir.

Bu tespit yöntemi sürekli olarak çalıştığı ve başarılı bir şekilde konuşlandırıldığı kanıtlanabiliyorsa, eski mayın tarlalarını temizlemek için daha güvenli ve daha doğru bir yöntem oluşturmaya yardımcı olabilir.

Proje aynı zamanda hoşa gidecek, genetiği değiştirilmiş mikroorganizmaları ve lazerleri hayat kurtarmak için kullanmaktan daha iyi ne?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir