Türkiye’de oyun fiyatları neden pahalı?

Türkiye’de oyun fiyatları neden pahalı?

Ülkemizde oyuncular arasında belki de en çok tartışmalara sebep olan konu oyun fiyatları. Bu konuda hedef gösterilen perakende marketlerinde oyunların üç bilemediniz dört katı fazla fiyat etiketinden satışa sunulması haliyle bizleri rahatsız ediyor. Peki neden bu marketler oyunlara bu kadar çok fark koyuyor? Sorun aslında nerede? 

İlk olarak dikkat etmemiz gereken etken aslında kurlar. Özellikle son yıllarda ülkemizdeki dolar ve euro seviyeleri aldı başını gidiyor. Haliyle firmalar bu kur artışını göze alarak ürünleri için bir fiyat sınırı belirlemekteler.

Eh haliyle durum böyle olunca da fiyatlar beklediğimiz seviyenin üzerinden bizlere sunulmakta. Daha kötü olanı ise kur düşse dahi ürünün ithalat aşamasında kur, sabit bir maliyet oluşturduğu için firmalar, herhangi bir indirim uygulama şansına sahip olamazlar.

Türkiye’de oyun fiyatları neden pahalı? Ne yapılmalı?

Euro ve dolar, Türk Lirası karşısında değer kazanırken, ülkelerde oyun fiyatları bu ülkelerin döviz cinsinden belirlenir. Türkiye’nin, dünya perakende oyun sektöründeki payı çok düşük olması nedeniyle pek dikkate alınan ülkeler arasında yer almaz. Bu konuda da asıl yük devlet büyüklerine düşmektedir. Gerekli düzenleme yasalar içerisinde yapılmalı ve sabit kur planlaması sunulmalıdır. 

GTA 5 rekora koşuyorOyun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir