Türk Bilim İnsanlarından, Kendini Yenileyebilen Malzeme

Türk Bilim İnsanlarından, Kendini Yenileyebilen Malzeme

Gebze Teknik Üniversitesinde (GTÜ) yürütülen, TÜBİTAK destekli projede geliştirilen, kendini yüzde 95 verimle onarabilen polimer malzemenin savunma, elektronik sanayisi gibi alanlarda kullanılarak, risk ve kayıpların önüne geçilmesi hedefleniyor.

 

Projenin yürütücüsü GTÜ Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlke Anaç yaptığı açıklamada, malzeme uygulamalarında hasar ve hataların kaçınılmaz olduğunu ve herhangi bir hasar durumunda malzemelerin onarımının imkânsız ya da maliyetinin çok yüksek olduğunu, polimer malzemeye kendi kendini onarabilme özelliğinin kazandırılmasıyla sorunların önüne geçilebileceğini dile getirdi.

Bu sayede malzemelerin kullanım süresinin uzaması ve maliyetin azalması hedefleniyor.

Geliştirilen malzemenin ticarileştirilmesi halinde çok farklı alanlarda kullanılabileceğine dikkati çeken Anaç, “Savunma sanayisini düşünüyorum. Uçakların benzin depolarında bir ince polimer filmi kullanılıyor. Orada bazı hasarlar olduğunda sızmalar oluşuyor. Kendi kendini onarabilen mukavemetli polimer koyabilirsek, oradaki benzin sızıntısını düşürebiliriz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir