Tombala Nasıl Oynanır?

Tombala Nasıl Oynanır?

 

Tombala denildiğinde akla yılbaşı geceleri gelmektedir. Yılbaşı gecelerinin vazgeçilmez bir oyunu olan Tombala, artık eskisi kadar rağbet görmemektedir. tombala oyununun ilgi gördüğü alanların başında online tombala siteleri gelmektedir. Bilinen Tombala oyunu site üzerinde oynanmasına izin veren online tombala siteleri, kaybolan rağbetin tekrar oluşturulmasını sağlamıştır.

Online sitelerde bu oyunun rağbet görmesi ile beraber Tombala nasıl oynanır? diye sorular sorulmaktadır. Tombala oyunu üzerinde rakamlar yazan kağıtlardan ve bir torbadan numaraların çekilmesiyle oynanmaktadır.

Tombala Oyununun Kökeni

Tombala kelimesinin kökü İtalyancadan dilimize geçmiştir. Bu kelime İtalyanca olarak tombala adı ile bilinir. Buradan da anlaşılıyor ki Tombala oyunu köken olarak İtalya’ya dayanmaktadır. Bu oyunun ortaya çıkış sebebi ise eski dönemlerde şehrin kazançlarını artırmaktır. Özellikle oyunun Avustralya ve Amerika çevresine yayılması çok kısa sürmüştür. Bu şehirlerde oyun ikramiyesi olarak et ya da deniz ürünlerinden oluşan dolu tabaklar veriliyordu. Oyun zamanla da bir şans oyunu olarak yayılmaya başladı.

Tombala Oyununda Kart Ve Sayılar

Oyunun başlangıcı her oyuncunun tek bir kart seçmesi ile başlar. Oyun içerisinden bir oyuncu torbada yer alan rakamları seçmeye başlar. Seçilen rakamlar oyuncuların tercih ettiği kartlarda varsa o sayının üzeri kapatılır. Bu şekilde kart üzerindeki ilk sıra bittiğinde 1.çinko, ikinci sıra bittiğinde ise 2.çinko olur. Tüm sayıları bitiren oyuncu ise oyunun galibi olur. Kart üzerinde her sırada 5, toplamda ise 15 sayı bulunmaktadır. Sayılar kart üzerine rastgele şekilde sıralanmıştır.

Tombala Oyununun Kuralları

Her oyunda olduğu tombala oyununda da Bazı kurallar yer alır. Bu kurallara dikkat ederek hem daha güvenli bir oyun oynanabilir hem de oyun daha keyifli olur. Tombala oyununda dikkat edilmesi gereken ilk kural;

– Tombala torbası içerisinde hileli seçim yapmamaktır. Yani torba içerisinde sayılara ait taşlar olduğu için sayıyı çeken oyuncunun taşları görmeden tek bir taş halinde seçmesi gerekir.

– Çinko yapan oyuncular yaptıkları çinkoyu sesli bir şekilde belirtmeleri gerekir. Ayrıca tombala yapan kişi de aynı şekilde oyunun bittiğini ve galibiyet elde ettiğini sesli şekilde ifade etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir