Terleme Tedavisi

Terleme Tedavisi

 

Vücutta ter bezlerinin en fazla bulunduğu bölgeler; koltuk altları, ayak tabanları ve avuç içleridir. Aşırı terleme problemlerinin yaşandığı yerlerde etkili bir terleme tedavisi eşliğinde kalıcı sonuçlara ulaşılabilir.

 

Aşırı terlemenin en temel nedeni olarak ter bezlerinin çalışmasını sağlayan sinir sisteminde beklenmeyen sorunlar gösterilebilir. Bu süreç içinde bezler normalden tam 10 kat daha fazla çalışır. Toplum geneline bakıldığında her 100 kişinden en az 1’inde görülen sorun özellikle sosyal ortamlarda ciddi özgüven kayıplarının yaşanmasına sebep olur.

 

Terlemenin Temel Nedenlerine Yoğunlaşmanın Önemi

 

Günlük hayatı etkileyen aşırı terleme sorunu, kişinin temel ihtiyaçları dikkate alınarak kliniğimizdeki uzman kadrolar tarafından tedavi edilir. Terleme tedavisi seçenekleri arasında; ilaç tedavileri, botoks enjeksiyonu, cerrahi yöntemler, pomad veya losyonlar gösterilebilir. İş ve sosyal hayatın yanı sıra psikolojik anlamda da ciddi travmaların yaşanmasının en temel nedeni olarak gösterilebilecek aşırı terlemede, sorunun doğru bir şekilde tespit edilmesi tedavinin de başarılı bir şekilde sonuçlanması için gereklidir.

 

           İlaç tedavisi; aşırı terleme sorununda belli bir süre etkili sonuçlar alınması için tercih edilebilir. Yan etkilerinin görülme sıklığına göre uzmanlar eşliğinde belirlenecek planla sorundan kalıcı bir şekilde kurtulma sağlanabilir.

 

Bu süreç içinde önerilen en basit tedavi terleme önleyici krem veya spreylerdir. Bu tedavi yöntemi sorun yeni görülmeye başladığında ve sadece hafif şiddetteki sorunlarda etkilidir. Özellikle koltuk altı terlemesinde tercih edilen botoks, el ve ayaklar için de kullanılır. Ter üretiminin engellenmesine yönelik olarak yapılan tedavide kalıcı çözüm elde edilebilir.

 

Aşırı Terlemeye Neden Olan Rahatsızlıklar

 

Tiroid bezinin gerektiğinden fazla çalışması, psikolojik sorunlar, obezite, diyabet, D vitamini eksikliği, eklem hastalıkları, vücutta oluşan enfeksiyonlar ve kalp yetmezliği terlemeye neden olan hastalıklar arasında sayılabilir. Terleme sorunu kişilerde ciddi bir baskı oluşturarak sosyal ve ikili ilişkilerin olumsuz etkilenmesine neden olur.

 

Kliniğimizde verdiğimiz kişiye özel terleme tedavisi hizmetleri kapsamında günlük aktivitelerin daha kolay yapılması sağlanır. Ani olarak ortaya çıkan terleme sorunlarındaysa kaynağın nedeni doğru tespit edilmeli ve soruna uygun etkili tedavi planı yapılmalıdır. Konusunda uzman ekiplerle verdiğimiz güvenilir destekler terlemeden kaynaklanan psikolojik sorunların da ortadan kaldırılmasında etkilidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir