SICAKLIĞIYLA İÇİNİZİ ISITACAK ŞEHİR MARAKEŞ

SICAKLIĞIYLA İÇİNİZİ ISITACAK ŞEHİR MARAKEŞ

 

Afrika kıtasında yer alan Marakeş, kültürel anlamda geniş bir yelpazeye sahip olmaktadır. Diğer destinasyonlara göre Marakeş uçak bileti daha uygun sayılabilir.

Afrika kıtasından bahsedildiği zaman en önemli şehirlerden birisi olan Fas aklımıza gelmektedir. Fas’ın kültürel özelliklerinin dikkat çekmesi ve ziyaretçi akınına uğradığına şahit oluyoruz. Aklımıza gelen diğer bir şehirde tüm sıcaklığı ile beğenilen şehir Marakeş’tir. Şehrin kızıl toprağından dolayı ismi ” Kızıl Toprak ” olarak da biliniyor. Marakeş isminin anlamı ise Berbere dilinde Tanrının Ülkesi anlamına gelmekte. Marakeş şehri, eski şehir olarak bilinen Medina ve yeni şehir olan Gueliz olarak iki kısma ayrılmaktadır. Medina bölgesi, tarihi yapıların, pazarların ve surların olduğu bir bölge olmaktadır. Gueliz bölgesi ise modern ve yüksek binaların olduğu, lüks alışveriş yerlerinin ve mağazaların bulunduğu bir bölgedir.

Çöl iklimi şehre hakim olduğu için şehirde yaz sıcaklığı ve kurak bir hava mevcuttur. Kış aylarında ise ılık bir hava şehre hakimdir. İlkbahar aylarında şehirde aralıklı zamanlarda kum fırtınası oluşabiliyor. Şehre seyahat etmek isteyenler için en uygun zaman ilkbahar ve kış dönemleri oluyor. Türkiye’ de kış yaşanırken Marakeş’e gidebilir tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Jemaa El Fnaa Meydanı

Medina bölgesinde bulunan Jemaa El Fnaa meydanı, gün boyunca pazar tezgahlarının kurulu olduğu bir alandır. Meydanda akşama kadar yılan gösterileri, yerel insanların sergiledikleri gösteriler ve  kurulan büyük pazarlar ziyaretçilerini karşılıyor. Bu meydan UNESCO tarafından da koruma altına alınmış bir yer. Meydanda bulanan pazarda yöresel kıyafetler, deri çantalar, pirinç bardaklı su satıcıları da yer alıyor. Meydannın tarihi derinlikleriyle bütünleşip, alışveriş yaparak ara sokaklarda dolaşabilirsiniz.

Majorelle Bahçeleri Rengarenk

1919 senesinde Marakeş bölgesine taşınan ünlü mobilya tasarımcısı Jacques Majorelle, Dünya genelinden toplamış olduğu bitkileri buraya getirmiş. Rengarenk ve muhteşem bir bahçe oluşturan Majorelle, egzotik bitkileri bu bahçede bulunduruyor. Fransız moda tasarımcılarının biri olan Yves Saint Laurent, Majorelle’nin ölümü sonrasında bahçeyi satın alıyor. Laurent’te öldükten sonra külleri bahçeye serpiliyor.

Ali Bin Yusuf Medresesi

Saadi Hanedanı tarafından yaptırılan medresede zamanında öğrencilere eğitimler verilmiştir. Duvarlarında olan mozaikler ise  medreseye muazzam bir hava katmış. Marakeş’in görülmesi gereken tarihi bir yapısı Ali Bin Yusuf Medresesi ziyaretçilerini bekliyor.

Bu liste ucuz uçak biletinin adresi Biletmar.com tarafından hazırlanmıştır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir