Tercüme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tercüme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tercüme işlemlerinin belirli aşamaları, kural ve kaideleri vardır. Ulaştırılan her metinin kendine has özellikler içerisinde değerlendirilmesi gerekiyor. Yapılacak olan çevirinin içeriğine göre tercüme hizmeti belirlenir. Bu belirlemede kaynak lisan ve hedef lisanın her ikisini de çok iyi derece kullanabilen uzman personellerin görev alması sağlanır. Bazı durumlarda noter onaylı çeviri hizmeti talepleri gelmektedir. Bu hizmeti veren çok az sayıda firma bulunmaktadır.

Özellikle uluslararası sözleşmelerde ve hukuksal işlemlerde noter onayı şartı aranmaktadır. Yapılan her türlü tercüme ikinci bir onaya tabi olduktan sonra taraflara tebliğ edilir. Yapılan planlamalar ve doğrultusunda İtalyanca çeviri yapılacaksa yazılı mı sözlü mü olacağına göre tercüman ataması yapılır. Cancan Tercüme sitesinde sözlü tercümeler içinde vurgu ve tonlamalar konusunda deneyimli çevirmenler ile hizmet veriliyor.

Çevirilerde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tercümeleri yapan firmaları seçerken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Öncelikle yapılacak tercüme dili ile ilgili hedef dil ve kaynak dil arasındaki ilişkiyi kurabilecek kapasitede personel olup olmadığı konusu önemlidir.

Yapılan tercümelerde hataya mahal verilmemelidir. Süre olarak en kısa zaman içerisinde işlemleri gerçekleştiriyor olmakta önemlidir. İspanyolca çeviri yapılacak bir İngilizce kaynak var ise her ikisine de hâkim olunması gerekiyor. Cancan Tercüme sitesi bünyesinden bulunan tercümanların her birinin birden fazla yabancı dil bilgi bulunmaktadır. Böylelikle tercüme konusunda uygun fiyatlar ile sonuca ulaşılır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir