Steve Jobs’un Servetinin Yüzde 78’i Disney’den Geliyor

Popüler inancın aksine Apple sadece 2 kurucu ortak tarafından kurulmamıştı. Birçok insan Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın kurucu olduğunu düşünse de Apple’ın üçüncü bir kurucusu daha vardı: Ronald Wayne.

Apple ilk kurulduğu sırada Wayne hisselerin yüzde 10’una sahipti. Daha sonra hisselerini Jobs ve Wozniak’a sattı. Hisse o zamanlar Wayne’e 2 bin 300 dolar kazandırdı ama elinde tutsaydı bugün 7,3 milyar dolarlık bir değere sahip olabilirdi.

Bu haberler insanlara ulaştığından beri garip bir soru işareti de herkesin kafasında canlandı. Madem Jobs’un 7,4 milyar dolarlık bir değeri olan hissesi bulunuyordu, peki neden öldüğünde açıklanan serveti yaklaşık 10 milyar dolar değerindeydi?

Çünkü Jobs’un servetinin çoğunluğu Apple’dan değil, Disney’den geliyordu. Jobs 2006 yılında Disney’e Pixaradlı animasyon şirketini sattı. Bu satın almadan sonra Jobs Disney‘in hissedarlarından biri haline de geldi. 138 milyon hisse satışı gerçekleşti. Ve böylece Jobs‘un yaklaşık 8 milyar dolarlık servetinin büyük kısmı Disney‘den gelmiş oldu.

Yani Jobs’un servetinin neredeyse yüzde 78’i Apple’dan değil, Disney’den geliyordu. Çoğu kişi bu gerçeği öğrendikten sonra Jobs’un teknoloji dünyasına sundukları nedeniyle daha fazlasını hak ettiğini düşünmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir