Start-up ​​Danışmanını Seçmek İçin 7 Kriter

tarafından
348
Start-up ​​Danışmanını Seçmek İçin 7 Kriter

Birçok kurucunun ilk sorularından biri, bir danışman kurulu olup olmaması gerekip gerekmediğini sorar. Danışmanlar yönetim ekibinin değerli üyeleri olabilir. İyi danışmanlar tecrübelerini; teknoloji, pazara giriş, personel vb. gibi çeşitli konularda paylaşabilir, müşterilere ve çalışanlara tanıtım yapabilirler.

Ancak bazen danışmanlar çok az veya hiçbir şey yapmazlarsa, başarı şansınızı düşürebilirler.

Bir danışmanın firmanızla ne kadar zaman harcadığı sizin için ne yapabilecekleri kadar önemli değildir. İstemekte olduğunuz noktaya ulaştıysanız, şirketinize danışmanlık yapmak isteyen biri hakkında sormanız gereken yedi soru var.

1.Daha Önce Mücadele Ettiniz mi?

İyi bir danışman olmaktan çok şey, bir şirketin kurucuları ve yönetim ekibi ile empati kurmak yoluyla gelir.

 

2.Ticaretin Her İki Tarafında mı Çalışıyorsun?

Piyasa veya teknoloji bölümünüzde danışman bulmak cazip olsa da, bir danışmanın mevcut rol veya sorumluluklarındaki çatışmaları önlemeye çalışın. Pek çok teknoloji kategorisi geniştir, bu nedenle zorluklarınıza yakın ancak aynı bütçe  için rekabet etmeyen danışmanları bulma konusunda sorun yaşamamalısınız.

3.Nasıl Bir Başarı Elde Ettiniz?

Çoğu şirket, son girişiminin devasa bir ateş topu olan insanları aramamasına rağmen insanların kazanma biçiminde başarısızlığa uğramaları konusunda daha fazla şey öğrenmek gerektiğini düşünüyoruz. İnsanın deneyimlerinden ayrıştırırken yalnızca nerede çalıştıklarına değil aynı zamanda orada olduklarına da bakmanız önemlidir. Şirket üzerindeki ve karar verme süreçleri üzerindeki etkisi.

4.İşletme Başarılı mı? Yoksa Sadece Sosyal Medyadamı Ünlü? 

Günümüzün teknoloji sahnesindeki en ilginç olaylardan biri, popülerliğinin gerçek sonuçlarla hiçbir bağlantısı olmayan şaşırtıcı iyi bilinen bir grup insanın bulunması. Bir kişinin toplumsal etkiye sahip olması, işle ilgili kritik kararlarda tavsiyelerde bulunabilecekleri anlamına gelmez.

5.Onlar Yatırım Yapmak İçin Yeterince İlgi Duyuyorlar mı?

En yaygın danışma ilişkileri, bir öz sermaye hibesi üzerinden tamamlanır. Zor kazanılmış öz sermayenizi bir danışmana teslim etmeden önce, karşılık gelen bir şarta sahip olmanız gerekir. Danışmanlar oyunda (maddi) skin sahibi olmalıdırlar. Onların şirket sahibi olarak düşünmesini, bir kurucu gibi ve şirkette bir miktar serbest hisseye sahip olanlardan hissetmesini istiyorsun. Bu, şirkete yatırım yapmak (veya en azından hisse senetlerini satın almak) anlamına gelir. Bir danışman hayalinizde bir yatırım yapmazsa, neden yolculuk için etrafında olmalılar? Rod Tidwell’in Jerry McGuire’da söylediği gibi, “Bana bahse girdigim gibi bahse giriyorsun.”

6.Deneyim Katacakmı?

Danışma ilişkileri sadece finansal unsurlar değildir yan, tek yönlü değildir. Danışmanlar sizinle vakit geçirmekten, şirketiniz ve alanınızı öğrenmekten fayda sağlar. Kişisel kimya her zaman tüm iş ilişkilerinin önemli bir parçasıdır ve sizi ilgilendirirken, onlarla da ilgilenmelidir.

7.Onlar Senin Benzersiz Durumuna Odaklanabilecek mi?

En düşük konuşma biçimi ne zaman olduğunu hatırlayın.” Rehberlik için bir danışman bulmaya çalışırken, eşsiz durumunuzu anlamanız gerekir.

Herhangi bir danışmanı imzalamadan önce doğru uyum sağlamanız için birlikte vakit geçirmeniz önemlidir. Her iki taraf da ilgileniyorsa!