Sosyal Medya Reklam Kampanyanızın İşe Yarayıp Yaramadığını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Sosyal Medya Reklam Kampanyanızın İşe Yarayıp Yaramadığını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Bir sonraki sosyal medya reklam kampanyanızı başlatmadan önce, reklamlarınızın yapması gerekenleri yapıp çalışmadığını belirlemek için gerekli araçları bulunduğundan emin olun. Bazı önemli performans göstergelerini (KPI’lar) izleyerek kampanyalarınızı her seferinde buna göre ayarlayarak geliştirebilirsiniz.

Etkileşim, erişim ve dönüşüm hakkında bilgi toplamak için aşağıdaki KPI’ları göz önünde bulundurun:

Katılım

Kaç kişinin ilgi çekici olduğunu biliyor musun? Kim olduklarını biliyor musun? Tıklamalar, beğeniler ve paylaşımların temel sayılarının yanı sıra yorumlar, marka sözleri ve yeni takipçileri şeklinde gelen daha kapsamlı etkileşimi izleyerek, etkileşim pazarlamanızın etkinliğini öğrenirsiniz.

Bu KPI’ları analiz etmek, tüketicilerin marka deneyiminize katılıp katılmadıklarını, görüp görüp görmediklerini veya tamamen eksik olduklarını söyleyebilir.

Erişim

Markanızın mesajının nereye kadar gittiğini merak ettiniz mi?

Gösterimler gibi bazı ulaşma türleri, ölçmek biraz zor olabilir. Örneğin, arkadaşınız yayınınızı beğendiği için markanız birinin haber beslemesinde görünüyorsa, baktıkları konusunda bir garanti yoktur ancak potansiyel orada. Aynı şekilde taraftarlar ve takipçiler markanızdan hoşlandıklarını belirttiler, ancak bu, yayınladığınıza dikkat ettikleri anlamına gelmez.

Trafik, diğer taraftan da izlenebilir. Müşteriler web sitenize girmek için sosyal medyadan içeri tıklarlarsa, muhtemelen doğru bir şeyler yapıyor olabilirsiniz. Bir sonraki adımınız, onları oradayken onlara istediğiniz şeyi yapmalarını sağlamaktır (örneğin, satın almak, indirmek veya bir şey için kaydolmak).

Edinilen Müşteriler

Şimdi, alt çizginize ulaşıyoruz. Sosyal medya kampanyanızı gördükten sonra kaç müşterinin ürününüzü veya hizmetini aldınız?

Hangi etkinin en fazla olduğu belirlemek için farklı kanalların sonuçlarını karşılaştırın. Kampanyalarınız mevcut müşterilere de ulaştığından, sosyal medyadan bir sürü yeni müşteri oluşturmuyorsanız endişelenmeyin. Getirdiğiniz yeni müşterilere ve harcadıkları miktara odaklayın ve ardından yatırım getirinizi belirleyin.

Bu KPI’lerden topladığınız verileri kullanarak sosyal medya reklam kampanyalarınızı ayarlayın; her seferinde daha iyi sonuçlar alırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir