Sağlık Sektörüne Zuckerberg’den 50 Milyon Dolarlık Yatırım

Sağlık Sektörüne Zuckerberg’den 50 Milyon Dolarlık Yatırım

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, eşi ile adeta hastalıklara savaş açtı. Zuckerberg’in amacı 50’ye yakın bilim adamına 50 milyon dolarlık para yardımı yaparak bütün hastalıkların çaresinin bulunmalarını istiyor. Mark Zuckerberg, bütün hastalıklara çare bulmak için ciddi derecede odaklanmış durumda.

Bu projede en büyük destekçisi olan eşi Priscilla Chan bu konuda önemli adım atıyor. Bu projesi birçok insana çılgınca gelse de Mark, hedefine ulaşmak için beş yıl boyunca birden fazla bilim insanına maddi destek sağlayacağını resmi olarak duyurdu.

Mark Zuckerberg ve eşi Chan Zuckerberg tarafından kurulan bu proje Chan-Zuckerberg Girişimi (CZI) adı ile anılmakta. 2016 yılının Eylül ayında 3 milyar dolarla başlayan bu proje uzun vadeli yatırımlar yaparak 21. yüzyılın sonuna kadar bütün hastalıkların tedavisinin bulunmasını istiyor. Bu iddiaya ulaşılmazı biraz zor gibi görünüyor.

Chan Zuckerberg Girişim’in parçalarından biri olan sağlık araştırma topluluğu CZI (Chan-Zuckerberg) Biohub, hastalık tedavileri için 50 milyon dolarlık kaynak sağlandığını duyurdu. 700’den fazla bilim adamının başvurduğu projeden sadece 47 kişi seçildi. 50 milyon dolarlık yatırım 5 yıl içinde 47 kişinin yaptığı araştırmalara harcanacak. Bu sağlık projesine üç üniversite ortaklık yapmakta ve BioHub projesinin kemik kadrosunu bu üç üniversite oluşturmakta. Projeye sunulacak en iyi bilimsel araç ve gereçler sunuluyor. Yapılan açıklamaya göre eğer bu araştırma için gerekli araç-gereç icat edilmediyse onları ekip icat edecek.

Bakalım Zuckerberg, bu büyük araştırma ve ekip ile bu projeyi başarabilecek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir