eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Paslanmaz Baca Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

Paslanmaz Baca Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

 

Birçok şeyde olduğu gibi baca imalatında da malzemelere ve üretime göre çeşitli kalite çeşitleri ortaya çıkmaktadır. Kişiler tercihlerine göre farklı kalitedeki ürünlerden faydalanmaktadır. Kimisi fiyat-performans dengesini gözetirken, kimisi sadece fiyata göre hareket eder. Birçok kimse de ürünün dayanıklılığı ve kalitesini tercihinde ön plana çıkartır. Tüm bu şıklar arasında, belki diğerlerine nazaran fiyat farkı sebebiyle tercih edilmekte tereddüt yaşansa da en makul olanı dayanıklılığı yüksek ve kaliteli ürünler değil midir?

 

Baca Sadece Sobada Mı Kullanılır?

 

OK Baca raporu dendiğinde akıllara belki de ilk olarak soba gelir. Ancak doğalgazın ısınma ihtiyacı alanında kullanılır hale gelmesiyle sobalar için tarihe karıştığı söylenebilir. O halde bacaların da tarihe karıştığını mı söylemek gerek? Elbette hayır! Zira başta yeni ısınma sistemi olan doğalgaz için olmak üzere fabrikalardan birçok iş kurumuna kadar bacalardan faydalanılmaktadır. Doğalgaz bacaları soba gibi olmasa da her ev için bir baca söz konusudur. Ayrıca fabrikalar dedik; herhalde atmosfere saldıkları zehirli gazları, dumanları önleyecek bacalar üretilmeseydi şu an çok başka şeyler konuşuluyor olunurdu. Aksi inkar edilebilir mi?

 

Paslanmaz Baca

 

Bacaların çeşitli türleri olduğundan bahsettik. Bunlardan bir tanesi de dayanıklılığı ve malzemesi itibariyle kalitesiyle öne çıkan paslanmaz bacalardır. Genellikle sıvı ve gaz yakıtıyla dolu kazanların bacalarında tercih edilir. Bilhassa da gaz yakarak çalışan cihazların kullanıldığı makinelerin bacalarında kullanılır. Zira gazla çalışan sistemlerde sızdırma tehlikesi her zaman bulunur. Bu durumda da birçok istenmeyen durum ortaya çıkabileceği için tabir-i caizse eşeği sağlam kazığa bağlamak gerekir. Bu yüzden sızdırmama özelliğiyle bilinen OK çelik baca tercih edilir. Bunun paslanmaz olması da önemlidir.

 

Eyvah! Paslanmaz Çelik Baca Da Ne!

 

Birçok kimse bir şey alırken aldığı ürünün standartlarının gerçekten o üründe var olup olmadığını merak eder. Çelik baca gibi bir konu da üstelik paslanmaz da olacak, oldukça teknik bilgi gerektirdiğine göre, elbette bu durumda kişinin kalite kontrol ihtimali de zayıflayacaktır. O halde ne yapılabilir? Sadece satış temsilcisine, alınan kuruma ya da referanslara güvenilebilir mi? Rahat olun. Bu yazı sizin bu endişelerinizi girmek için kaleme alındı. Elbette çelik baca teknik bir konu diye bu kadar da çaresiz değiliz. Dikkat edildiği taktirde herkes ürünün kalitesini anlayabilir.

 

Paslanmaz Baca Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

 

Evvela, hemen hemen her alışverişte yapıldığı gibi, bu konuyla ilgili tanınmış, ürünlerinin kalitesi defalarca sınanmış bir firmaya gitmek gerekir. Bu noktada da 15 yıllık tecrübesi, 81 ile yayılan ürünleri ve önemli referanslarıyla OK İzolasyonlu Çelik Baca adlı firma öne çıkmaktadır. Bilindik bir, ürünlerinin kalitesinden emin olunan bir firmaya adım atarak yola başlanırsa gerisi de kolay bir şekilde gelecektir. Hatta belki sizin kalite kontrolünüze bile gerek kalmaz, işten kurtulursunuz.

 

Bu adımın ardından size sunulan paslanmaz baca ürününün özelliklerini okuyabileceğiniz bir broşür ya da dinleyebileceğiniz bir satış temsilcisi bulmalısınız. İlk olarak sormanız gereken üründeki krom miktarıdır. Eğer yüzde 13 düzeyinde bir krom bulunuyorsa, ürün tamamen paslanmak çelik olarak tanımlanır. Böylece bacanızız, tamamen paslanmaz çelikten üretildiğinden emin olabilirsiniz. Bunun ardından çelik alaşımında kullanılan diğer malzemeler hakkında bilgi edinmeye çalışmak gerekir.

 

Sertifika Kontrolü

 

Bilgilerin doğruluğundan emin olmak için ürünün sertifikasının olup olmadığı kontrol edilmeli. Ayrıca alışveriş sırasında bir uzmanla birlikte olunması da kişinin içini rahatlatacak bilgilere ulaşmasını kolaylaştıracaktır.

 

Montaj Bilgileri Önemli

 

Bunlarla birlikte bacanın montajıyla ilgili bilgilere de dikkat etmek gerekir. Montajı yapacak ekipler mutlaka soruşturulmalı. Zira paslanmaz bacalar iyi monte edilmezse oluşacak yoğuşma nedeniyle asitli su bina betonlara hasar verebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir