Panasonic Yüzünüze Bakarak Kalp Atış Hızınızı Ölçüyor

Panasonic Yüzünüze Bakarak Kalp Atış Hızınızı Ölçüyor

Bir spor profesyoneli olmak, yüksek basınçlı durumlarda sakin kalmak demektir ya da en azından aslında çıldırdığınızı varsaymak demektir.

Seyirci genelde daha akıllı değil ama Panasonic, izleyicilere Panasonic Açık Golf Şampiyonası 2017’de yarışan golfçilerin zihnine bir miktar daha göz atacak ve Japonya’da bu ayın sonunda tee edilecek.

Japon TV ve çevrimiçi yayınlanan turnuvanın kapsamı, golfçilerin kalp atış hızını ekranda gösterecek, böylece birileri debriyaj, çipli kuş gibi davranmak için adım atarken sinirlerin tekmeyi basmasını izleyebiliyorsunuz.

Aksi takdirde yavaş işlemlere bir miktar daha dram katacak şekilde tasarlandı, ancak şirketin “temassız hayati algılama” özelliğini, özel bir kamera yoluyla kullanarak Panasonic’in bunu nasıl yapmayı planladığı ilginç.

Spor yayınlarında nabız ölçümleri dahil olmak tamamen yeni değil. Örneğin, televizyonda izlenen basketbol, voleybol ve ragbi etkinlikleri daha önce ilgi çekici bir görüntüleme yapmak için bu tür verileri kullandı; Ancak oyuncuların ve antrenörlerin hayatı her zaman bazı şekillerde veya diğer türdeki giyilebilir cihazlarla ölçülmüştür.

Yakında yapılacak olan golf turnuvasında Panasonic bunun yerine kalp atış hızını “vasküler daralmaya bağlı olarak oyuncunun yüzündeki ince renk değişikliği” temel alan bir tür kamera kullanacak.

Hemen tepki, böyle bir ölçümün doğruluğuyla ilgili şüphe uyandırmak ise, biz de sizinle birlikte ordayız.Ancak Panasonic etrafında karışık değildir.

Sensör teknolojisi, Kyoto Üniversitesi ile birlikte geliştirildi ve cilt renginde küçük değişiklikleri izlemek için “milimetre dalga spektrumlu radar” kullanıyor.

Sensör teknolojisinin tahminlerini geleneksel vücuda takılan bir EKG monitöründen okumalarıyla karşılaştıran doğru bir çalışma yapıldı ve sonuçlar iki ölçüm arasında “çok güçlü bir korelasyon” teyit etti.

Başka bir deyişle, yayında göreceğiniz şey, kendilerini zorunlu lavabo paketi için oluşturdukları için, bir profesyonel golfçünün stres düzeyinin oldukça güvenilir bir göstergesi olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir