Örnek Alınması Gereken 5 Başarılı Türk Kadın

Örnek Alınması Gereken 5 Başarılı Türk Kadın

Bilim, teknoloji, ekonomi ve birçok alanda Türk kadınlarının da adından sıkça söz ettirmesi bizleri oldukça gururlandırıyor.

İşte başarılı Türk kadınlarımızdan bazıları;

Güler Sabancı

Güler Sabancı, Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas üyesidir. Kariyerine Lassa’da başlayan Sabancı, grubun farklı şirketlerinde çeşitli görevler üstlenmiştir.

Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi’nin Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı, Sakıp Sabancı Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye’nin öncü vakıflarından Hacı Ömer Sabancı Vakfı’nın da Mütevelli Heyeti Başkanı‘dır.

Bu yüzyıl kadınların yüzyılı olacak. FED’in raporuna göre bugün ABD’deki varlığın %50’den fazlası kadınların elinde bulunuyor. Kadınların iş yaşamındaki başarılarının en önemli faktörü, karar alırken daha çok araştırma yapmaları. Nereye gitmek istediğini bilmeyenler için hiçbir rüzgar doğru rüzgar değildir. Dünyada kadınların toplam kazancı 13 trilyon dolar iken harcama tutarları 20 trilyon dolar Güler Sabancı Sabancı Holding
Prof. Dr. Feryal Özel

Albert Einstein, John Nash gibi ünlü bilim insanlarının yer aldığı 20 kişilik listeye adını yazdıran Türkiye‘nin NASA‘daki gururu ünlü astrofizikçi Prof. Dr. Feryal Özel, bilim çevrelerinde dünyanın en akıllı kadınlarından biri olarak nitelendiriliyor.

Dünyanın en önemli birimlerinden biri olan NASA’da çalışan ve çok genç yaşta önemli başarılara imza atan bir astrofizikçi Prof. Dr. Feryal Özel. Kara delikler, nötron yıldızları ve Einstein’in rölativite teorisi üzerinde çalışıyor.

Geçtiğimiz yıl Guggenheim Foundation ödülünü alan Özel, yüksek manyetik alanda nötron yıldızlarının ilk kuantum hesaplarını yapan kişi. NASA tarafından verilen Hubble Ödülü‘ne de layık görülen Özel, Hubble kadrosuna alınan ilk ve tek Türk.

Prof. Dr. Banu Onaral

Banu Onaral, biyomedikal alanda dünyanın yakından tanıdığı bir isim. Drexel Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği, Bilimleri ve Sağlık Sistemleri Fakültesi kurucu dekanı olan Onaral, işlevsel beyin görüntüleme, ultrason ve optik yoğunluklu biyomedikal sinyal işlemciliği ile kompleks sistemler ağırlıklı bilgi mühendisliği üzerine akademik çalışmalar yapıyor.

Birçok uluslararası ödüle layık görülen Onaral, ürüne dönüşebilir araştırma ve girişimci teknoloji aktarımı akımının da öncülerinden.

Eren Özmen

Özmen, Türkiye‘nin ilk kısa mesafeli yerli jetini üretmek için Ulaştırma Bakanlığı ile anlaşma imzalayan Sierra Nevada Corporation‘u 1994’te 20 kişilik küçük bir şirketken alıp 20 yılda önemli bir kuruluş haline getirdi. Dünyaca ünlü Forbes dergisinin hazırladığı “Amerika’nın Servetini Oluşturan 50 Kadın” listesinde ise 19’uncu sırada yer alıyor ve listeye giren tek Türk.

Dr. Canan Dağdeviren

Medikal teknoloji alanında çalışarak pilsiz giyilebilir kalp çipi, esnek ve katlanabilir, deri üstüne yapıştırılabilir veya giyilebilir elektronik aletler üzerine çalışmalar yapan Dağdeviren, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘nde (MIT) çalışmalarını sürdürüyor. Canan Dağdeviren, Harvard Üniversitesi‘nin genç akademi üyeliğine seçilen ilk Türk. Forbes dergisinin 30 Yaş Altı Bilim İnsanı Listesi’nde yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir