eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Noterden Veraset İlamı Almak İçin Gerekli Belgeler

Noterden Veraset İlamı Almak İçin Gerekli Belgeler

Noterden veraset ilamı almak için gerekli belgeler birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Konu hakkında tüm detaylı bilgiye yazımız içerisinde ulaşabilirsiniz. Mirasta hak sahibi olan kişiler, aşağıda yer alan belgeleri hazırlamalıdırlar. Müracaat esnasında belgelerin eksiksiz olması büyük önem taşımaktadır.

– Mirası bırakan kişiye ait ölüm belgesi,
– Veraset ilamını belirten dilekçe,
– Mirasta hak sahibi olan kişi veya kişilere ait nüfus kayıt örneği, gerekli belgeler arasında yer almaktadır.

Mirasta hakkı bulunan kişinin veya kişilerin bu belgeleri ayrı ayrı çıkartması gerekmektedir.

Veraset İlamı Nereden Çıkartılır ?

Bir diğer adı mirasçılık belgesi olan veraset ilamı, çıkartmak isteyen kişiler ilgili kuruma başvuru yapmalıdırlar. Veraset ilamı almak için notere başvurmanız yeterli olmaktadır. Tüm hak sahibi kişiler belgelerini hazırlayıp, veraset ilamı için başvuru yapmalıdırlar.

Bazı durumlarda noterden çıkartılan veraset ilamlarında sorun görülebilmektedir. Bu konuda bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, Sulh Mahkemesine başvurmanız gerekmektedir.Veraset ilamı alabilmek için 1 ay içinde başvuru yapılması gerekmektedir. Bu süre, hem miras bırakan kişinin ölümüyle gerçekleşmekte hem de mirasçı miras bırakıldığını öğrendiğinde başlamaktadır. Veraset ilamı çıkartabilmek için atanmış veya yasal mirasçı olunması gerekir. Yasal mirasçılar, mirasçı olduğunu belirtmek için kimlik ile ibraz etmelidir. Atanmış mirasçılar ise, mirasçı olduğunu kanıtlamak için mahkeme veya noter huzurunda teyit ettirmelidir. Bu adımı geçtikleri takdirde veraset ilamı alabilirler. Bu belgenin geçersizliği için başvuru her zaman yapılabilir.

Veraset İlamı Nedir ?

Veraset ilamının diğer adı mirasçılık belgesidir. Bu belge, mirasçıların tespiti için kullanılmaktadır. Belge sayesinde hangi kişiye, ne kadar miras kaldığı öğrenilebilmektedir. Belgeyi sadece mirasçılar alabilir. Murisin mirasına hangi kişi veya kişilerin sahip olabileceği bu belgede açıkça belirtilir. Mirasçılık belgesinde herkesin pay oranı yer aldığı için oldukça önemli bir belgedir. Malların paylaşımı bu belge aracılığıyla yapılacaktır. Mirasta hak sahibi olan her bir kişi, ayrı ayrı olarak veraset ilamı için başvuru yapmalıdırlar. Gerekli belgeler hazırlandıktan sonra veraset ilamı talep edilebilir.

https://www.faizsizkonut.com/noterden-veraset-ilami-almak-icin-gerekli-belgeler/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir